کد خبر: 1109

گمرک باشماق مریوان با ۸۵۰ میلیون دلار مبادلات مرزی از ابتدای امسال تا کنون رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش کردستان خبر، بختیار رحمانی پور مدیرکل گمرکات استان کردستان در جلسه کارگروه صادرات استان با اعلام این مطلب گفت: امسال ۵میلیارد و ۵۰۳میلیون دلار مبادلات مرزی از مرز‌های استان کردستان صورت گرفته که ۸۵۰میلیون دلار آن مربوط به مرز باشماق مریوان است.


محمد دره وزمی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه در ۱۱ماهه امسال ۵۷۰هزار تن به ارزش ۴۱۳میلیون دلار از بازارچه‌های سیرانبند بانه گمرک سنندج و باشماق مریوان صادرت صورت گرفته است گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.


دره وزمی همچنین با اشاره به اینکه ۳میلیون و ۵۱۵هزار تن کالا به ارزش ۵میلیارد و ۵۰۳مبادلات تجارت خارجی استان، از ابتدای سال تا کنون بوده است گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۴۷درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۹درصد افزایش داشته است.


حسین فیروزی معاون استاندار کردستان هم با اشاره به اینکه ایجاد توسعه صادرات و تسهیل راه‌های صادرات از اهداف این کارگروه است گفت: تا تعیین تکلیف لایحه منطقه آزاد در مجلس هیچ اداره و ارگانی تا شعاع ۲۰ کیلومتری باشماق و سیرانبند حق صدور مجوز برای کسب و کار و یا تغییر کاربری ندارند.

 

صداوسیما

اخبار مرتبط
ارسال نظر