کد خبر: 1413

سرمازدگی به 1400 هکتار از باغات میوه و تاکستان های انگور شهرستان بیجار خسارت زد.

به گزارش کردستان خبر، محمد عباسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با کاهش شدید دما و رسیدن به زیر صفر درجه، شکوفه و میوه های سر درختی باغات میوه و تاکستان های انگور شهرستان بیش از 30 درصد خسارت دیدند.
مدیر جهاد کشاورزی بیجار افزود: شهرستان بیجار بدلیل جغرافیای تپه ماهوری، بیشترین آسیب در سرمازدگی های اخیر به باغ هایی که در اراضی مرتفع قرار دارند و کمترین خسارت به باغاتی که در دره ها هستند، وارد شده است.
عباسی با اشاره به هشدار هواشناسی کردستان در خصوص کاهش شدید دمای هوا گفت: باغداران مراقبت های بیشتری از باغات داشته باشند تا خسارت سرمازدگی به کمترین میزان خود برسد.
وی تاکید کرد: خطر سرمازدگی در حالی محصولات زراعی و باغی بیجار را تهدید می کند که بسیاری از خانواده های روستایی از طریق تولید و فروش این محصولات امرار معاش می کنند و همین مساله موجب دلهره و نگرانی روستاییان شده است.
وی یادآور شد: باغداران باید با عمل به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی و امور باغداری و انجام مراقبت های اصولی و به موقع از سرمازدگی باغات خود جلوگیری کنند.
مدیر جهاد کشاورزی بیجار افزود: باغداران باید برای رفع خطر سرمازدگی، درختان میوه باغ خود را پس از غروب آفتاب با آب چاه های عمیق به طور کافی و مناسب آبیاری کنند چرا که مرطوب نگاه داشتن ساقه، تنه و برگ های درختان مانع از رسوخ سرما در آنها می شود.
وی اضافه کرد: باغداران از این مساله در هراس هستند که در ساعات نیمه شب و بامداد چهارشنبه با کاهش دما باغ آنها دچار سرمازدگی شده و محصولات شان در ابتدای رویش از بین برود که با آبیاری و مرطوب نگه داشتن درختان از بروز این خسارت ها جلوگیری می شود.
عباسی گفت: درختان آلو، زردآلو، آلبالو و میوه های هسته دار بیشتر در معرض خطر سرمازدگی قرار دارند و پس از آن باغات سیب دچار آفت و آسیب ناشی از کاهش دمای هوا می شوند.
وی بهترین راه جلوگیری از خسارت سرمازدگی به باغات را کشت ارقام مناسب میوه در مناطق مختلف و نیز توسعه کشت باغات در اراضی شیبدار اعلام کرد.
یک باغدار ساکن یکی از روستاهای اطراف بیجار می گوید: سرمای هوا در این فصل از سال در بیجار تاکنون بی سابقه بوده و این مساله تعجب همگان را برانگیخته است.

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر