کد خبر: 1462

اداره کل دامپزشکی کردستان در اطلاعیه ای از مصرف کنندگان فرآورده های خام دامی خواست با رعایت نکات بهداشتی و اصولی از شیوع بیماری تب کریمه کنگو پیشگیری کنند.

به گزارش کردستان خبر به نقل از ایرنا در این اطلاعیه از شهروندان خواسته شده از کشتار غیرمجاز دام و یا خرید گوشت از مراکز غیر مجاز و فاقد مهر بهداشتی دامپزشکی جدا خودداری کنند.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: با توجه به اینکه تماس انسان با خون و بافت های آلوده دام می تواند برای انسان بیماری زا باشد لازم است گوشت و آلایش خوراکی خریداری شده، پیش از مصرف حداقل به مدت 24 تا 48 ساعت در یخچال نگهداری شود. 
علاوه بر این لازم است دامداران هنگام کار از وسایل محافظت فردی از قبیل دستکش، ماسک، چکمه و لباس کار مناسب و عینک استفاده کرده و بعد از انجام کار روزانه دست ها، وسایل و البسه کار را شُسته و ضد عفونی کنند. 
همچنین پیش از آغاز کار از عدم وجود خراش و جراحت پوستی اطمینان حاصل کرده و از تماس غشاهای مخاطی بدن با خون و ترشحات دام کشتاری پرهیز شود و در صورت ایجاد هر گونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و یا بروز علائم بیماری سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.
مدیرکل دامپزشکی کردستان در این ارتباط اظهار داشت: این بیماری در برخی استان های کشور شیوع پیدا کرده اما تاکنون مواردی از آن در استان مشاهده نشده البته انجام اقدامات لازم برای مقابله با آن ضروری است.
مجتبی ورمقانی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در راستای مقابله با این بیماری ضد عفونی کردن مناطق پرخطر، جایگاه های دام و میادین دواب (محل خرید و فروش دام) شروع شده است.
وی افزود: 20 گروه سمپاشی فعالیت خود را در استان شروع کرده اند و پیش بینی می شود این گروه ها طی 2 هفته یک میلیون مترمکعب جایگاه دام و 100 هزار راس دام سبک و سنگین را ضد عفونی کنند.
ورمقانی تاکید کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نوعی بیماری خطرناک مشترک انسان و دام است که در صورت ابتلا و اقدام دیر هنگام فرد را با خطر مرگ رو به رو می کند اما با رعایت موارد حفاظت بهداشت شخصی از سوی فعالان این حوزه و شهروندان براحتی قابل پیشگیری است.
تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (Crimean-Congo hemorr hagic fever) یکی از مهمترین و خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام (زئونوز) است که از طریق حیوان به انسان و از حیوان به حیوان قابل سرایت است.
به گفته کارشناسان، تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌ است که به وسیله کنه به انسان منتقل و مرگ و میر بالایی دارد و همه گیری های داخل بیمارستان آن نیز شایع است. 
بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام و تنفس در تماس با دام های آلوده قابل انتقال است.
مهمترین علائم آن در چهار روز اول ابتلا شبیه بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزاست نظیر تب ناگهانی، بدن درد ، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تعرق شدید شبانه، استفراغ، گلو درد، دل درد و غیره، علائم خونریزی دهنده (هموراژیک) از روز چهارم ابتلا در انسان شامل خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، ادرار، استفراغ خونی، رحم و خونریزی زیر پوست و غیره است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر