کد خبر: 1515

دستور پیگیری فوری علت و معرفی عوامل حادثه سقوط چرخ و فلک فرسوده پارک کودک سنندج صادر شد.

به گزارش کردستان خبر، بهمن مرادنیا استاندار کردستان در نامه‌ای خطاب به مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات استانداری کردستان خواستار پیگیری فوری علت و معرفی عوامل این حادثه تلخ گردید.

در این نامه آمده است: «به شما و همکاران ابلاغ می‌گردد که با اختیار تام از سوی اینجانب در خصوص علت و عوامل و مسببین حادثه ناگوار واژگونی چرخ و فلک پارک کودک سنندج، بلافاصله اقدامات و تحقیق و تفحص لازم را انجام داده و ضمن اعلام مقصرین، نتیجه و گزارش آن را در اسرع وقت ارائه نمایید».

استاندار کردستان در این نامه اضافه نموده است: «با لحاظ نمودن مسائل قانونی جهت ارائه به مراجعه قضایی و بدون چشم‌‌پوشی دقیقاً مشخص و اعلام شود در اهمال صورت گرفته در امنیت جانی مردم و جوانان و کودکان، کدام افراد یا سازمان‌ها و ادارات مقصر بوده و تجهیزات غیراستاندارد و غیرایمن پارک مذکور در اختیار یا اجاره چه کسانی بوده است». 

مرادنیا در گفتگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان در مورد این حادثه گفت: جان انسان‌ها و امنیت آنان به ویژه کودکان و خانواده‌‌ها برای ما بالاترین درجه اهمیت را دارد و این حادثه بسیار موجب تأثر من شد. ضمن تسلیت به خانواده آن جوان ناکام و عزیز و ابراز همدری با بازماندگان، مطمئن باشند که اینجانب تا رسیدن به نتیجه و معرفی مقصرین به مراجع قضایی و برخورد با هر گونه سهل‌ انگاری، پیگیر این موضوع بوده و از هیچ گونه خطا و قصوری در این مورد نخواهم گذشت.

استاندار کردستان همچنین افزود: در خصوص بازرسی کامل از تجهیزات موجود و پلمپ شهر بازی‌های غیراستاندارد در تمامی شهرهای سطح استان، دستور قاطعی به مدیران شهری و اداره کل استاندارد صادر خواهد شد و اجازه بهره‌برداری از آنها در هر مرحله‌ و در اختیار هر کسی که باشد تا حصول اطمینان از استانداردسازی و ایمنی و سلامت آن متوقف خواهد گردید.

در این حادثه دردناک که روز دوشنبه ۶ خرداد ماه در پارک کودک سنندج اتفاق افتاد «سیدمحمد فتاحی»، دانش‌آموز سال نهم دبیرستان متاسفانه بر اثر سقوط چرخ و فلک جان خود را از دست داد.

 

نوجوان سنندجی قربانی شهربازی فرسوده و غیر استاندارد شد

منصور لهونیان مدیرکل استاندارد استان کردستان گفت: متاسفانه صبح روز دوشنبه باخبر شدیم نوجوان 1۶ ساله ای با سقوط از یکی از تجهیزات بازی پارک کودک سنندج جان خود را از دست داده است.

 

لهونیان ضمن تسلیت به خانواده ی این نوجوان ۱۶ ساله در خصوص این شهربازی افزود:  شهربازی پارک کودک در دو قسمت احداث شده و این حادثه در قسمتی رخ داده که سال‌ها بدون بهره‌بردار و کاملاً غیرفعال بوده است.

 

وی افزود: علیرغم غیر فعال و متروکه بودن مجموعه تجهیزات نصب شده در قسمت غربی شهربازی پارک کودک طی سال های گذشته و عدم حضور متولی در آن مکان ، متاسفانه کودکان به صورت غیر مجاز  از آن تجهیزات استفاده می کنند.

 

مدیرکل استاندارد استان کردستان در خصوص حادثه ی ناگوار فوت این نوجوان نیز اظهار داشت: به دلیل فرسوده بودن، تجهیز تاب زنجیری دچار شکستگی گردیده و منجر به این حادثه شده است.

 

لهونیان بیان کرد: از سال 94 تاکنون نامه های متعددی به تمامی شهرداری‌های استان مبنی براینکه تمامی تجهیزات نصب شده و مورد بهره برداری در شهربازیها باید قبل از استفاده، استانداردسازی شده و توسط شرکت بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران بازرسی شوند و در صورت منطبق بودن با استانداردهای مربوطه برای آنها گواهینامه ایمنی سالانه صادر گردد، ارسال شده است.

 

وی عنوان کرد: در فروردین ماه امسال نیز به صورت ویژه به شهرداری های کل استان اعلام شد که تمامی تجهیزات فعال شهربازی‌ها باید دارای مجوز استاندارد معتبر بوده و بهره برداری از تجهیزات شهربازی بدون این مجوز غیرقانونی است و در این راستا لازم است اقدامات مقتضی جهت خارج نمودن تجهیزات فاقد مجوز از دسترس کاربران انجام شود.

 

مدیرکل استاندارد استان کردستان خاطر نشان کرد: در بازرسی های انجام شده توسط کارشناسان استاندارد کردستان و سازمان پارک‌ها و فضای سبز (وقت) شهرداری سنندج، شهربازی پارک کودک سنندج غیرفعال گزارش  شده است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر