کد خبر: 1550

سرکنسول ایران در اربیل از تعیین تکلیف مطالبات شرکت‌های ایرانی از اقلیم کردستان عراق خبر داد.

به گزارش کردستان خبر، سرکنسول ایران در اربیل، با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و وزیر اقتصاد این منطقه در ارتباط با مطالبات شرکت‌های ایرانی فعال در اقلیم کردستان، گفت: مطالبات این شرکت‌ها به زودی تعیین تکلیف می‌شود.

مرتضی عبادی در زمینه مطالبات شرکت‌های ایرانی از اقلیم کردستان عراق افزود: فعالیت عمرانی دراقلیم کردستان عراق از گذشته مورد توجه شرکت‌های ایرانی بوده و معمولا پیمانکاران و کارفرمایان در تعاملی سازنده در این منطقه فعالیت می‌کردند.

وی بااشاره به اینکه بحران مالی اقلیم کردستان عراق و هزینه‌های جنگ با گروهک تروریستی داعش موجب شد تعداد پروژه‌ها کاهش یافته افزود: ازطرف دیگر پرداخت بودجه تخصیصی برای انجام پروژه‌ها با مشکل مواجه شود.

این دیپلمات ایرانی افزود: مقامات اقلیم کردستان عراق در تمام جلسات با اذعان به بدهی به شرکت‌ها به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطمینان دادند در صورت بهبود وضعیت مالی، نسبت به پرداخت بدهی اقدام خواهند کرد.

سرکنسول ایران در اربیل خاطرنشان کرد: موضوع پرداخت مطالبات شرکت‌های ایرانی در جلسه چندی پیش با آقای نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد باتفاق وزیر اقتصاد ودارایی اقلیم، آخرین وضعیت شرکت‌های ایرانی و مطالبات آن‌ها مورد بررسی و جداول زمانی برای پرداخت مطالبات تعیین شود.

عبادی در خصوص نتایج دیدار خود با وزیر اقتصاد ودارایی اقلیم در این ارتباط گفت: در دیدار با «ریباز حملان» وزیر اقتصاد و دارایی، اطلاعات و آمار شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی مورد بررسی قرار گرفت و نظر به نواقص برخی از پرونده‌ها و نبود اسامی بعضی از طلبکاران توافق شد کارشناسان اقتصادی سرکنسولگری اربیل و نمایندگان وزیر در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به بروز رسانی و اصلاح اطلاعات و آمار اقدام و سپس در خصوص چگونگی پرداخت تصمیم گیری شود.

سرکنسول ایران در خصوص اولویت‌های اقلیم برای باز پرداخت مطالبات افزود: بطور طبیعی تامین بودجه برای شرکت‌های ایرانی که علی رغم وجود مشکلات مالی و حتی ناامنی‌های دوران جنگ داعش بر انجام کارخود استوار ماندند در اولویت است و از این رو پس از جلسه با وزیر، مبالغی برای تعدادی از این دسته از شرکت‌ها، اختصاص و تامین شد.

وی افزود: گروه دیگری که در باز پرداخت‌ها مورد توجه خواهند بود شرکت‌ها و پیمانکارانی هستند که انجام پروژه‌های واگذاری را به اتمام رساندند.

وی در ادامه به شرکت‌های ایرانی که با توجه به مشکلات مالی اقلیم پروژه‌های واگذاری را نیمه کاره رها کردند اعلام کرد: شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی که با توجه به مشکلات مالی اقلیم از ادامه فعالیت بازمانده ویا انجام آنرا نیمه کاره رها کردند ضروری است در اولین فرصت با مراجعه به کارشناسان اقتصادی نمایندگی نسبت به تعیین تکلیف پروژه‌ها اقدام کنند.

وی همچنین به پیمانکارانی که انجام پروژه‌ها را به پایان رسانده و مطالبات خود را اخذ نکردند، تصریح کرد: نظر به اینکه پرونده‌های ناقص در اولویت پیگیری سرکنسولگری اربیل نیست به شرکت‌ها و پیمانکاران یادآورشد، حداکثر ظرف یک هفته با حضور در نمایندگی اربیل نسبت به بروزرسانی وضعیت مطالباتی خود اقدام کنند.

مرتضی عبادی همچنین در خصوص بازگشایی بازاچه شیخ صله و نقش آن در توسعه صادرات افزود:بازارچه مرزی شیخ صله در مرز شهرستان ًثلاث باباجانی از معابری تجاری فعال کشور با شمال عراق بود که بازگشایی آن برای این نمایندگی از اهمیت زیادی برخوردار بود و از این رو استاندار کرمانشاه و همچنین فرماندار شهرستان با اهتمام زیاد مساله بازگشایی مرز را پیگیری می‌کردند.
 
 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر