کد خبر: 1552

سال قبل از ۱۲۰هکتار کشت نشائی چغندر قند در کشور، ۲۰هکتار به استان کردستان اختصاص یافت.

به گزارش کردستان خبر، خالدجعفری رئیس جهادکشاورزی استان کردستان گفت: در سال گذشته از ۱۲۰هکتار کشت نشائی چغندر قند در ۱۰ استان کشور، ۲۰هکتار به استان کردستان اختصاص یافته بود.


جعفری خاطر نشان کرد: در سال جاری با خرید چند دستگاه نشاء کار با هدف افزایش بهره وری آب در تولید این محصول، این میزان به ۴۰هکتار به صورت کشت مکانیزه افزایش یافت.


جعفری افزود: متوسط عملکرد چغندر قند در استان ۷۰تن در هکتار است که پیش بینی می‌شود درسالجاری از مجموع هزارو ۵۰۰هکتار چغندر قند بذری و نشائی کشت شده، ۱۰۰هزار تن چغندر قند در استان برداشت شود.


وی گفت: کشت نشایی  با هدف کاهش مصرف آب در کشور در بسیاری از محصولات آبی دنبال می‌شود و در سال زراعی جاری جهاد کشاورزی بدنبال افزایش آن از ۱۲هکتار آزمایشی سال قبل به ۵۰هکتار است.


جعفری از برنامه ریزی این سازمان برای کشت مکانیزه نشایی در مزارع چغندر قند در شهرستان سقز خبر داد و گفت: برای اجرای این هدف حدود چهار میلیارد و ۸۰۰میلیون ریال هزینه شده تا نشا‌ها رایگان در اختیار کشاورزان قرار گیرد.


جعفری افزود: علاوه بر تهیه نشا‌ها از استان خراسان رضوی و توزیع رایگان بین کشاورزان، چهار دستگاه نشا زن نیز به قیمت هر کدام ۴۰۰میلیون ریال خریداری شده که ۵۰درصد آن به صورت بلاعوض و ۵۰درصد نیز توسط کشاورزان پرداخت شده است.


وی همچنین گفت: کشت نشایی چغندر قند ۱۰تا۱۵ خرداد حدود دو ماه دیرتر از زمان سنتی کشت می‌شود که این اقدام باعث حذف سه تا چهار نوبت آبیاری و در نهایت صرفه جویی چهار هزار لیتری در هر هکتار برای هر نوبت می‌شود.


جعفری گفت: کاهش سطح کشت محصولات آب بر در کنار حفظ میزان تولید از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در ترویج این نوع کشت است.

 

انتهای پیام/

 

منبع:صداوسیما

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر