کد خبر: 1577

شهادت بیش از 600 شهید سرافراز رویداد 15 خرداد سال 63 بانه سمبل و نماد مظلومیت و پایداری مردم انقلابی کردستان است.

به گزارش کردستان خبر، کوه های سر به فلک کشیده ی کردستان تنها گواهانی هستند بر مظلومیت مردمی مسلمان و شریف و نجیب که در همیشه ی تاریخ مرزدارانی غیور بوده و غیرت و حمیت ایرانی – اسلامی از آنان مردان و زنانی مقاوم و با استقامت ساخته است.

مردم استان کردستان در جریان هشت سال دفاع مقدس همچون کوه های استوار منطقه از مرزهای ایران اسلامی دفاع کردند.

حمله های هوایی رژیم بعث عراق به مناطق مسکونی در زمان هشت سال دفاع مقدس به ویژه در استان کردستان از لکه های ننگی است که صدام جنایت کار از آن پرهیز نکرد و به عنوان دو نمونه می توان به حمله هوایی 15 خرداد سال 63 در بانه و 28 دی سال 65 سنندج اشاره کرد که در این حملات شمار زیادی از مردم بی دفاع از جمله زنان و کودکان به خاک و خون کشیده شده و به شهادت رسیدند.

اقشار مختلف مردم شهر بانه از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان و کوچک بزرگ به همراه شماری از رزمندگان اسلام در روز 15 خرداد ماه سال 63 در پارک مرکزی شهرستان بانه جمع شده بودند تا در مراسمی یاد شهیدان 15 خرداد سال 42 را گرامی بدارند که ناگهان هشت فروند هواپیمای ارتش بعث عراق وارد حریم هوایی بانه شده و بارانی از بمب آتش زا و راکت و گلوله را در 10 نقطه شهر بر سر مردم بی دفاع فرو ریختند.

در مدت چند ثانیه صدها جنازه بر روی هم انباشته شده و صدها نفر هم زخم های مهلک برداشته و در خاک و خون غلطیدند.

در این حادثه تلخ بسیاری از خانواده های بانه ای یک یا چند نفر از اعضای خود را از دست دادند تا 15 خرداد سال 63 برای همیشه در یاد و خاطره مرزنشینان به عنوان یک فاجعه انسانی و تلخ باقی بماند.

15 خرداد سال 63 و بمباران شهر بانه یکی از سیاه‌ترین ورق‌های حیات سیاسی و نظامی رژیم بعثی عراق است و بی‌شک یکی از دلایل این جنایت وحشیانه، شکست صدامیان در منطقه دشت شیلر بود که در آن طی عملیاتی که با رمز مقدس یا قائم آل محمد(عج) صورت گرفت، ارتفاعات آن از لوث متجاوزان پاک شد.

شهادت بیش از 600 شهید سرافراز رویداد 15 خرداد سال 63 بانه سمبل و نماد مظلومیت و پایداری مردم انقلابی این شهرستان در دفاع از کیان اسلامی و پیروی از آرمان‌های امام راحل (ره) است.

هیات اعزامی سازمان ملل متحد پس از بررسی ابعاد مختلف بمباران 15 خرداد سال 63 شهر بانه در گزارش خود بمباران این شهر را توسط هواپیماهای عراقی تایید و با مشاهده قطعات بمب و نوع آنها اعلام کرد این بمب ها برای کشتار دسته جمعی بکار می رود و همین موضوع علت بالا بودن تلفات انسانی و پایین بودن خسارت ها بر اماکن عمومی است.
در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شهر بانه 72 بار بمباران شد که حادثه 15 خرداد خونین ترین آنها بود.

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر