به زودی

کد خبر: 1622

به گفته استاندار کردستان طی چند روز آینده مبادلات کالا از بازارچه های مرزی استان از سر گرفته می شود.

به گزارش کردستان خبر، بهمن مرادنیا عصر شنبه در جلسه هماهنگی اجرای اصلاحیه ساماندهی بازارچه های مرزی با حضور فرمانداران شهرستان های مرزی استان، اظهار داشت: اکنون که آیین نامه اصلاحی ابلاغ شده است، حتما باید این طرح اجرایی شود.


وی آیین نامه اصلاحی را به نفع مرزنشنیان و تجار دانست و افزود: به زودی و طی چند روز آینده مبادلات کالا از بازارچه های مرزی استان آغاز می شود.
استاندار کردستان با بیان اینکه دیگر نباید اجازه سواستفاده از نواقص احتمالی این طرح را به افراد سودجو داد، تاکید کرد: پس از اصلاح این طرح، بی نظمی و محدودیت قبلی تا حدود زیادی برطرف شده است.


مرادنیا، اجرای این طرح را در کمک به معیشت مرزنشینان موثر دانست و گفت: این مهم می تواند زمینه را برای اجرای منطقه آزاد تجاری و رونق بیشتر استان فراهم کند؛ ضمن انکه اگر در حین اجرا ایرادی هم مشاهده شد، به مرور زمان بازنگری و ایرادها رفع خواهد شد.


وی خواستار کمک همه دستگاه های مرتبط با این طرح برای اجرای آغاز مبادلات کالا از بازارچه های مرزی استان شد و تاکید کرد: فرمانداران باید با نظارت بر نحوه مبادلات مانع ضایع شدن حق مرزنشینان شوند.

 

هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کشور، امور اقتصادی و دارای، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی در استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان را اصلاح کرد که براساس این مصوبه، خدمات تخفیف تعرفه گمرکی مرزنشینان از پنج میلیون ریال به ازای هر نفر به هفت میلیون ریال افزایش یافت و کالاهایی نیز که مشمول داشتن مجوز از استاندارد و بهداشت هستند تا سه ماه در سطح عرضه از داشتن این مجور معاف هستند.

 

 

بزودى بازارچه‌هاى مرزى استان به روى پیله‌وران گشوده مى‌شود

 

همچنین حسین فیروزى عاون هماهنگى امور اقتصادى و توسعه منابع استاندار کردستان در جلسه کارگروه مبادلات مرزى استان از اجرای کامل  آیین‌نامه جدید مصوبه ساماندهى مبادلات مرزى خبر داد و از فرمانداران شهرهاى مرزى استان خواست در این باره اطلاع‌‌رسانى کنند تا دارندگان کارت هاى پیله‌ورى با فعال کردن کارت خود از مزایاى این طرح بهره مند شوند.

 براى ٢٣ هزار و ٣٠٦ خانوار در ٤ شهرستان مرزى استان (بانه، مریوان، سقز، سروآباد) کارت الکترونیک به نام سرپرستان خانوار صادر و تعداد اعضاى خانواده در آن ثبت شده است.

در این جلسه همچنین درخواست فرماندار شهرستان سروآباد در خصوص جابجایى بازارچه مرزى مله خور مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد این بازارچه به زمین ٤ هزارمترى مجاور شهرک صنعتى سروآباد منتقل شود.

 

استان کردستان 227 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد که در امتداد این مرز، در سه بازارچه مرزی کردستان شامل سیرانبند بانه، خانم شیخان مریوان و مله خورد سروآباد، فعالیت های پیله وری انجام می شود.

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر