کد خبر: 1667

در روز عید سعید فطر مرز رسمی باشماق مریوان از نظر تجاری به مدت 24 ساعت تعطیل خواهد بود.

به گزارش کردستان خبر، محمد شفیعی فرماندار شهرستان مریوان شامگاه گذشته در ضیافت افطاری اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان کردستان از بازگشایی مرز خانم شیخان این شهرستان خبر داد و اظهار کرد : این مرز از روز چهار شنبه 23 خردادماه سالجاری و به مدت سه ماه بازگشایی می‌شود و از این پس افراد به صورت پیله‌وری به جای کوله‌بری فعالیت خواهند نمود.

وی تصریح کرد: مرز رسمی و بین المللی باشماق مریوان به عنوان یک فرصت مهم از سوی دولت در نظر گرفته می‌شود و نگاه دولت در این امر مثبت است. مرز خانم شیخان در چندماه گذشته به علت ساماندهی طرح جدید پیله‌وری بسته بود که با همت و تلاش مسئولین به ویژه استاندار محترم کردستان مقدمات بازگشایی فراهم شد و این مرز فردا فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

محمد شفیعی افزود : در آستانه عید سعید فطر هستیم و باتوجه به اعلام دولت عراق، روز عیدسعید فطر کلیه‌ی مبادلات موتوری شامل صادرات و واردات، به مدت 24 ساعت تعطیل خواهند بود. 

وی ادامه داد : در روز عید سعید فطر مرز رسمی و بین المللی باشماق مریوان از نظر تجاری به مدت 24 ساعت تعطیل خواهد بود و در این مدت هیچگونه مبادلاتی صورت نخواهد گرفت.

فرماندار مریوان عنوان کرد : برخی از نابسامانی‌هایی در مرز باشماق مریوان موجود است که لازمه رفع آن همکاری و همراهی بازرگانان، تجار و پیله‌ورانی است که در این مرز فعالیت می‌کنند.

شفیعی در پایان سخنان خود تصریح کرد: پروژه آسفالت راه 7 روستای مسیر روستای کال تا اسکول نیز در حال انجام است که به زودی این امر به بهره برداری خواهد رسید.

گفتنی است: در استان کردستان تنها معابر رسمی مورد توافق جمهوری اسلامی ایران و حکومت مرکزی عراق گمرکات باشماق مریوان و سیرانبند بانه است و سایر معابر یا بازارچه های موقت با توافق ایران و اقلیم کردستان عراق گشوده شده اند و بحث ادغام و جمع‌آوری این بازرچه‌های موقت در راستای ساماندهی آنان و با تصویب هیأت دولت صورت گرفته است.

 مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید که در سال های اخیر رتبه های خوبی در حوزه صادرات کالا داشته است.

این مرز در 15 کیلومتری شهر مریوان و هم مرز با اقلیم کردستان عراق است و در سال 86 به مرز رسمی و بین المللی تبدیل شد و در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است؛ به طوریکه روزانه 13 میلیون دلار کالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود.

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر