کد خبر: 1696

مردم متدین کردستان امروز پس از یک ماه بندگی نماز عید سعید فطر را در مساجد استان اقامه کردند.

به گزارش کردستان خبر، مردم متدین شهرها و روستاهای استان کردستان همزمان با عید سعید فطر پس از یک ماه بندگی و راز و نیاز به درگاه معبود، روز جمعه اول ماه شوال نماز عید سعید فطر را اقامه نمودند.


 نماز عید فطر روزه داران اهل تشیع در حسینیه سنندج به امامت آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در کردستان و نماز عید فطر ویژه اهل تسنن نیز در مساجد مختلف شهر از جمله در مسجد جامع سنندج و مسجد قبا به امامت ماموستایان برگزار شد.


بقاع متبرکه و امامزادگان شاخص استان کردستان نیز در برخی از شهرها میزبان نمازگزاران عید سعید فطر بودند که از جمله امامزاده هاجرخاتون و پیرعمر سنندج و امامزادگان سیدجلال الدین و سید ابوطالب، هاجر و سارا در قروه و بقاع متبرکه بیجار امروز میزبان نمازگزاران عید سعید فطر بودند.


مردم استان کردستان طبق رسم دیرینه آموزه های اسلامی قبل از اقامه نماز جمله زکات فطره خود را توسط سرپرست های خانوار به نیازمندان پرداخت می کنند، کُردها زکات فطریه را سر فطره نیز می گویند و شیوه پرداخت آن را قولاندن می نامند که به معنای قبولاندن است.


میزان زکات فطریه از سوی شورای افتا کردستان (اجماع روحانیون اهل سنت) بر اساس قوت غالب منطقه (در حدود سه کیلوگرم گندم) تعیین شد و امسال طبق اعلام شورای افتا برای هر نفر 60 هزار ریال است.

 

انتهای پیام/

 

ایرنا

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر