کد خبر: 1702

یک هزار 550 دستگاه کمباین و 117 دستگاه دروگر آماده برداشت گندم استان کردستان هستند.

به گزارش کردستان خبر، محمد فرید سپری، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هم اکنون یک هزار 550 دستگاه کمباین مهاجر و بومی به همراه 117 دستگاه دروگر آماده برداشت گندم هستند که تمامی این دستگاه ها برای انجام برداشت معاینه و تایید شده اند.


وی افزود: یک هزار و 31 دستگاه از یک هزار و 550 دستگاه کمباین فعال این استان بومی بوده که 75 مورد از این دستگاه ها در سال جاری خریداری و به سرانه تجهیزات مکانیزه ادوات کشاورزی کردستان اضافه شده است.


وی اضافه کرد: 45 دستگاه از محل خط اعتباری مکانیزاسیون و 30 دستگاه نیز توسط خود کشاورزان کردستانی خریداری شده که برای خرید هر کمباین حدود یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: این سازمان تلاش کرده با استفاده از توان اعتباری و حمایت از کشاوزان، امسال برداشت مکانیزه گندم را با تجهیز و نوسازی ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی یک درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهد.


سپری با بیان اینکه این در سال گذشته میانگین برداشت مکانیزه گندم استان کردستان 97 درصد بود امسال با هزینه 120 میلیارد ریالی برای خرید 75 دستگاه کمباین به 98 درصد رسیده است گفت: این میزان اعتبارات شامل 67 میلیارد و 500 میلیون ریال از محل تسهیلات و 52 میلیارد و 500 میلیون ریال نیز از محل آورده کشاورزان است.


وی همچنین جلوگیری از ریزش حین برداشت را از دیگر اهداف و برنامه های سازمان جهاد کشاوری اعلام کرد و گفت: هم اکنون میانگین ریزش گندم در استان حدود 5.2 درصد است که در این راستای 27 گروه کار نظارت بر برداشت را بر عهده دارند.


وی یادآور شد: پیش بینی برداشت محصول گندم در استان کردستان حدود یک میلیون تن است که اگر بتوان تنها یک درصد از میزان 5.2 درصد ریزش را جلوگیری کرد حدود 10 هزار تن محصول شامل 130 میلیارد ریال اضافه برداشت می شود.


وی تعداد گروه های نظارت بر روند برداشت بخش خصوصی را 15 اکیب بخش خصوصی و 12 اکیب دولتی اعلام کرد و گفت: در زمان شروع به برداشت گندم کمباین ها در هر شهرستان با اعلام حضور کارت معاینه فنی از اکیب های خصوصی دریافت و تا پایان فعالیت به همراه داشته باشند.

 

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر