کد خبر: 1717

همایش سراج منیر با حضور یک هزار نفر از دف‌نوازان و مداحان استان در سنندج برگزار می شود.

به گزارش کردستان خبر به نقل از خبرگزاری فارس، ابراهیم حسینی صبح امروز در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سفر سال ۸۸، کردستان را استان فرهنگ و هنر عنوان کردند که ظرفیت مدیحه‌سرایی و دف‌نوازی یکی از برنامه‌های فرهنگی و بسیار ارزشمند در بین اهل سنت کردستان است که از قدمتی ۴۰۰ ساله برخوردار است.

وی اذعان داشت: مردم اهل سنت استان کردستان با هنر دف‌نوازی ارادت خود به نبی مکرم اسلام و خاندان نبوت را به نمایش می‌گذارند که این کار فرهنگی در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توسعه یافته و بسیار باشکوه‌تر و عمیق‌تر برگزار شده است.

رئیس ستاد کنگره 5400 شهید استان کردستان، مدیحه‌سرایی و دف‌نوازی کردستان را جلوه‌ای از اتحاد و انسجام بین مسلمین دانست و با عنوان اینکه همین کار فرهنگی نوعی مقابله با تهاجمات ضدفرهنگی دشمن به شمار می‌آید، گفت: مولودی خوانی و دف‌نوازی یک نبرد تمام عیار در مقابل اندیشه استکبار جهانی است.

حسینی تصریح کرد: به مناسبت جشن عید سعید فطر همایش بزرگ دف‌نوازی و مولودی‌خوانی «سراج منیر» با حضور یک هزار نفر از مولودی‌خوانان و دف‌نوازان استان کردستان ۲۹ خردادماه جاری در سنندج برگزار می‌شود.

به گفته رئیس ستاد کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان، این همایش در راستای سلسله برنامه‌های کنگره و به همت سازمان بسیج مداحان استان در دو بخش تبیین و اجرا برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: این برنامه به عنوان یکی از برنامه‌های پیش‌کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان در راستای مبارزه با افکار سلفیت و تکفیری و نشان‌دادن تدین و علاقه مردم کردستان به رسول‌الله و خاندان مطهرش برنامه‌ریزی شده است.

حسینی اذعان داشت: این همایش با حضور سخنرانان کشوری و استانی در راستای تبیین فلسفه مداحی و دف‌نوازی و تجلیل از پیشکسوتان این عرصه و همچنین خانواده‌های شهدای عرصه دف‌نوازی و مدیحه‌سرایی در مسجد جامع سنندج و با شرکت آحاد مردم برگزار می‌شود.

استان کردستان که غالب جمعیت آن سنی شافعی هستند، ارادات ویژه‌ای به رسول گرامی اسلام(ص) و خاندان آن حضرت دارند که برگزاری مراسمات مولودی‌خوانی در مدح و ستایش پیامبر و همچنین اهل بیت(ع) مصداق این ادعاست.

دف‌نوازی و مولودی‌خوانی یکی از مراسمات ویژه استان کردستان است که در قالب گروه‌های مختلف اجرا می‌شود.

سنندج به عنوان پایتخت دف جهان مطرح است و امسال علاوه بر برگزاری برنامه فاخر دف‌نوازی و مولودی‌خوانی سراج منیر، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی «دف نوای رحمت» نیز در استان برگزار خواهد شد.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر