کد خبر: 1748

همایش سراج منیر با حضور 1000 دف نواز در مسجد دارالاحسان سنندج برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، پیش از ظهر امروز همایش بزرگ دف‌نوازی سراج منیر با حضور یک هزار و 150 دف نواز و مدیحه سرا از سراسر استان کردستان در مسجد دارالاحسان سنندج برگزار شد.

دکتر نمکی، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و حاج ماموستا قادر قادری امام جمعه پاوه از مهمانان ویژه این همایش بودند.

امام جمعه پاوه با بیان اینکه کردستان مهد علم و عرفان است، گفت: خدا در آیه 46 سوره احزاب از رسول الله (ص) به عوان سراج یاد می‌کند. بنابراین هر کسی با اعمالش به پیامبر بیشتر نزدیک شود در نتیجه بیشتر به خدا نزدیک شده و سعادت شامل حال او می‌شود.

ماموستا قادری عنوان کرد: قرآن صدای هنر است و توجه به آن موجب ترویج هنر می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی امروز مورد هجمه شدید دشمنان است، تأکید کرد: همانگونه که می‌گوییم جواب موشک، موشک است، راهکار مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن نیز دفاع فرهنگی است.

 معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور  نیز در جشنواره مولودی‌خوانی «سراج منیر» که امروز، ۲۹ خردادماه در مسجد جامع برگزار شد، با اشاره به اجرای بسیار زیبای گروه های دف نوازی و جمع خوانی در این جشنواره اظهار کرد: اجرای گروه‌های دف‌نوازی و مولودخوانی انسان را منقلب می‌کند و انسان را با معنویت پیوند می‌دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به ارادت مردم کردستان به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) گفت: دف‌نوازی و مولودخوانی مردم کُرد یکی از بهترین هنرهای نمایشی جهان در عرصه دینی است.

عبدالسلام کریمی، یکی از اساتید دانشگاه‌های استان در ادامه این مراسم گفت: عشق و ارادت مردم کُرد به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) قدمتی به بلندای تاریخ اسلام دارد.

 در این همایش که تا ظهر به طول انجامید، بیش از 1000 دف نواز و مدیحه سرای کردستانی، در استان کردستان پایتخت دف جهان و در مسجد جامع شهر سنندج به مدح و ثنای پیامبر (ص) پرداختند.

گفتنی است، برگزاری این برنامه، نوعی پیش کنگره ملی 5 هزار و 400 شهید استان کردستان بود که با حضور اقشار مختلف مردم ومسئولان سنندج برگزار شد.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر