کد خبر: 1781

پس از گذشت چند ماه از تصویب طرح ساماندهی مبادلات مرزی نخستین محموله ترانزیت وارد بازارچه مرزی سیرانبند بانه شد.

به گزارش کردستان خبر، سال گذشته هیئت وزیران، آیین‌نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی را تصویب و در این طرح ورود کالاها را از طریق مبادی غیررسمی و معابر موقت استان‌های کردستان؛ آذربایجان غربی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان ممنون اعلام کرد.

در طرح ساماندهی مبادلات مرزی با کارت‌های کوله‌بری، شیوه وارد کردن کالا نسبت به گذشته به‌کلی تغییر کرد و تغییرات، به‌دلیل اشکالات وارد شده به طرح، با عدم استقبال تجار و اعتراض مرزنشینان مواجه شد تا اینکه چندی پیش، نواقصات آن برطرف شد.

فرماندار شهرستان بانه در نشست خبری دو هفته گذشته خود با اصحاب رسانه به تشریح آخرین اصلاحیه‌های طرح ساماندهی مبادلات مرزی از طریق بازارچه موقت مرزی سیران‌بند پرداخت و اظهار داشت: در این اصلاحیه منافع مرزنشینان، تجار و خریداران بیش از گذشته در نظر گرفته شده و وارد کردن کالا برای پیله‌وران و دارندگان کارت از توجیه اقتصادی بالاتری برخوردار است.

امروز پس از گذشت چند ماه از تصویب طرح ساماندهی مبادلات مرزی با کارت‌های پیله‌وری، بألاخره نخستین محموله ترانزیت داخلی کالا وارد بازارچه موقت مرزی سیران‌بند شد.

فرماندار شهرستان بانه در این‌‌باره اظهار داشت: امروز نخستین محموله ترانزیت داخلی کالا حاوی کولرگازی وارد بازارچه موقت مرزی سیران‌بند بانه شد.

محمد فلاحی افزود: این محموله از کشور عراق و از طریق بازارچه رسمی باشماق مریوان وارد کشور و از آنجا نیز به‌صورت ترانزیت داخلی وارد بازارچه سیران‌بند بانه شد.

وی گفت: در این طرح جدید ساماندهی معابر مرزی، برای هر مرزنشین 700 هزار تومان تخفیفات سود گمرکی در نظر گرفته شده و امیدواریم با توافق پیله‌وران با صاحبان بار در تقسیم عادلانه این مبلغ، شاهد رونق بازار کسب‌وکار شهرستان باشیم.

فرماندار شهرستان بانه تصریح کرد: امروز 12 کانتینر کالای دیگر از مرز باشماق به مقصد بازارچه مرزی سیران‌بند بانه بارگیری شده و همچنین سه کانتینر دیگر هم از بندر شهید رجایی تا دو روز آینده وارد این بازارچه می‌شود.

انتهای پیام/

 

تسنیم

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر