کد خبر: 1872

یک کارشناس نفتی در کردستان عراق : تهران با واکنش نسبت به تحریم نفتی خود توانست قیمت نفت را در بازارهای جهانی افزایش دهد.

به گزارش کردستان خبر، «قیوان سیویلی» کارشناس اقتصاد نفتی در تحلیل خود که امروز در رسانه های منطقه اقلیم کردستانعراق منتشر شد،افزود: با توجه به دسترسی ایران به تنگه هرمز بعید می دانم جلوی صادرات نفت این کشور به بازارهای جهانی از سوی آمریکا گرفته شود.تهران در نخستین واکنش جدی خود توانست قیمت ها را در بازار نفت افزایش دهد.

این تحلیل گر نوشت: وضعیت سیاسی ایران می طلبد که این کشور به استفاده از کارت قدرتمندی که در دست دارد، روی آورد.

سیویلی با یادآوری اینکه چه کشورهایی از بستن تنگه هرمز زیان می کنند،ادامه داد: با توجه به اینکه 20 درصد انرژی جهاناز تنگه هرمز می گذرد با بستن این تنگه اگرچه ایران نیز متضرر خواهد شد اما بیشترین زیان متوجه کشورهای عربی مانندعربستان سعودی، عراق، عمان، قطر، بحرین، کویت، امارات متحده عربی و کشورهای جنوب آسیا خواهد شد که نفت وانرژی خود را از این منطقه تامین می کنند.

کارشناس نفت اقلیم کردستان عراق به تحریم مداوم ایران از سوی غربی ها اشاره کرد و نوشت :تحریم ها علیه جمهوری اسلامی سبب شده که تبدیل به یک کشور قدرتمند در سطح منطقه ای شده و خودکفا باشد.

سیویلی تصریح کرد که به رغم تردیدها در خصوص توانمندی ایران برای بستن تنگه هرمز این کشور امکان مسدود کردن این تنگه و ایجاد بحران نفتی در جهان را داراست.

این تحلیل گر اقتصاد نفتی همچنین افزود:به رغم تلاش برخی کشورها مانند عربستان سعودی برای تامین کسری نفت ایران در بازارهای جهانی اما این تلاش موفق نخواهد شد.

ترامپ به تازگی مدعی شد که صادرات نفت ایران را در دوره جدید تحریم های آمریکا به صفر خواهد رساند که با واکنش رئیس جمهوری ایران مبنی بر زیان دیدن همه از صادر نشدن نفت جمهوری اسلامی روبه رو شد.اظهارات روحانی بازتاب وسیعی در محافل سیاسی و اقتصادی جهان داشت به نحوی که منحنی قیمت نفت سیر صعودی به خود گرفت.

 

منبع : ایرنا

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر