کد خبر: 1920

مدیر اکتشاف ایمیدرو از انجام بزرگ ترین عملیات ژئوفیزیک هوابرد در پهنه های قروه و بیجار در استان کردستان خبر داد.

به گزارش کردستان خبر به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ،‌ علی اصغرزاده با تاکید بر اینکه اقدام فوق در راستای اقتصاد مقاومتی و فعال کردن پتانسیل های معدنی استان کردستان عملی شده، تصریح کرد: این عملیات بخشی از برنامه اکتشافی 250 هزار کیلومتر مربعی است و مساحت بیش از 4600 کیلومتر مربعی را در برمی گیرد که با همکاری یک شرکت خصوصی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه پهنه قروه شامل دو بخش غربی و شرقی است،‌ گفت: به دلیل اینکه بخش زیادی از ذخایر این پهنه با آبرفت پوشیده شده، منطقه مستعدی برای شناسایی ذخایر پنهان به شمار می آید.

به گفته وی، برای انجام عملیات فوق، مجوز ژئوفیزیک هوایی برای دو بخش شرقی و غربی به ترتیب با مساحت 2575 کیلومتر مربع و 1481 کیلومتر مربع اخذ شد که بخش شرقی در سال گذشته و بخش غربی نیز به تازگی عملیات ژئوفیزیکی آن پایان یافت.

وی ادامه داد: اکنون در حال بررسی اطلاعات به دست آمده هستیم تا پس از آن با سایر لایه های اطلاعاتی از جمله نقشه های زمین شناسی، ژئوشیمی،‌ ماهواره ای و تکتونیکی تلفیق شود.

مدیر اکتشاف ایمیدرو تصریح کرد: شناسایی این نوع ذخایر با روش نوین ژئوفیزیک هوایی عملیاتی شد تا علاوه بر توده های نفوذی پنهان،‌ ساختار عمیق توده های مغناطیسی (که می تواند دارای پتانسیل های سنگ آهن باشد) نیز شناسایی شوند.

اصغرزاده یادآور شد: این پهنه از نظر وجود عناصر مس،‌ طلا، سنگ آهن،‌ آنتیموان و عناصر همراه ارزش خاصی دارد.

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر