کد خبر: 1930

خرید گندم دراستان کردستان ۲۰ هزار تن در روز و کمبود کامیون مشکل عمده برای حمل این محصول است.

به گزارش کردستان خبر، جمال صالحی شامگاه دوشنبه در دهمین جلسه ستاد تنظیم بازار، اظهار کرد: گندم از کالا‌های اساسی، استراتژیک، راهبردی و سرآمد گیاهان زراعی است و کردستان جزء استان‌های مطرح کشور در تامین این کالای اساسی است.

وی افزود: با توجه به بارش‌های خوبی که امسال داشتیم یک هفته تا ۱۰ روز تاخیر در برداشت داشتیم و برداشت عملا از دهم آغاز و تا امروز ۱۲۲ هزار تن با آهنگ روزانه خرید ۲۰ هزار تن در روز داشته ایم که پیش بینی می‌شود به روزانه ۳۵ هزار تن هم برسد.

مدیرعامل شرکت غله کردستان عنوان کرد: عمده مشکلی که در این زمینه وجود دارد، تامین کامیون است که علیرغم مکاتباتی هم که با سازمان پایانه‌ها شده و فراخوانی هم توسط پایانه داده شده تا امروز علیرغم اینکه شرکت حمل و نقل آبادان مربوط به شستا همه بدهی‌های سال‌های گذشته را کاملا تسویه کرده و تاکید داشته به محض اینکه بار به مقصد برسد، هزینه آن به صورت نقدی پرداخت خواهد شد، اما مراجعه قابل قبولی نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: نوسانات شدید برق و قطعی اینترنت عملا موجب تعطیلی مرکز خرید می‌شود و روند خرید را با مشکل و موجب نارضایتی کشاورزان خواهد شد.

صالحی ادامه داد: عددی که برای خرید گندم اعلام شده ۱۳۰۰ تومان بوده که عملا قیمت خرید گندم ۱۲۰۰ تومان و کمتر است و با این هدف که کشاورز سریعتر به نقدینگی دست پیدا کند و نگرانی نداشته باشد، باید بدون توقف و در کمترین زمان گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را خریداری کنیم.

وی با اشاره به وجود ۱۶ سیلو در استان، اعلام کرد: سیلو‌های استان خالی هستند و مشکلی در این رابطه نداریم و مشکل کنونی کمبود مراکز موقت و کوتاه مدت است.

صالحی در خصوص پرداخت پول کلزا به کشاورزان، خاطرنشان کرد: اولین پرداختی ۱۷ تیر بوده و خوشبختانه با پیگیری‌هایی که داشتم تا ۲۲ تیر پول کلزا به حساب کشاورزان واریز و در مجموع تا ۲۳ تیر هم ۵۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده و این امید و انگیزه‌ای برای کشاورزان ماست.

انتهای پیام/

 

صداوسیما

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر