کد خبر: 1932

نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی غرب کشور با حضور هنرمندانی از هشت استان در 35 غرفه در شهر سقز گشایش یافت.

به گزارش کردستان خبر، نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی غرب کشور عصر سه شنبه با حضور هنرمندانی از هشت استان کشور با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم در پارک مولوی شهر سقز گشایش یافت.

این نمایشگاه در 35 غرفه با هدف عرضه آثار رشته های مختلف صنایع دستی از جمله کلاش بافی، معرق و منبت چوب، سفالگری، عروسک سازی، چاقو سازی و مسگری راه اندازی شده است. 


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز گفت: نمایشگاه آثار صنایع دستی هنرمندان غرب کشور به مدت 6 روز (25 تا 30 تیر ماه) برگزار می شود و هنرمندانی از استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، همدان، آذربایجان غربی و شرقی در آن حضور دارند. 


حمید گلالی پور اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه که برای اولین بار به صورت منطقه ای برپا شده معرفی و فروش آثار اصیل صنایع دستی هنرمندان غرب کشور و توانمندی هنرمندان سقزی است. 


وی افزود: هنرمندان شهرستان سقز در این نمایشگاه 6 غرفه دارند که علاوه بر معرفی هنرهای خود در چهار رشته کلاش بافی، معرق کاری، سفالگری و عروسک سازی، هنرهای خود را به صورت ورکشاپ (ساخت آثار هنری در محل) نیز ارائه می کنند. 


گلالی پور تاکید کرد: شهرستان سقز 800 هنرمند شناسایی شده فعال در 30 رشته صنایع دستی دارد که به 80 نفر از آنها در چهار سال گذشته تسهیلات کم بهره اعطا شده است. 


 سقز دارای 350 اثر شناسایی شده است که 150 مورد از آنها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که 11 مورد از این آثار ثبتی بناهای تاریخی از دوره های مختلف تاریخی است. 


هنرمندان استان کردستان در نزدیک به 50 رشته فعالیت دارند که 21 مورد از این رشته ها صنایع دستی بومی است. 

 

انتهای پیام /

 

ایرنا

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر