کد خبر: 2001

پیش بینی‌ها از یک میلیون تن گندم در کردستان حکایت دارد که نزدیک به ۹۰۰ هزار تن آن مازاد بوده و خرید تضمینی می‌شود، اما ظرفیت ذخیره سازی ۵۵۰ هزار تن است.

به گزارش  کردستان خبربه نقل ازصداوسیما مرکز کردستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود:۲۷ درصد ارزش تولید ناخالص داخلی و ۳۰ درصد اشتغال دائمی کردستان به بخش کشاورزی اختصاص دارد.
خالد جعفری گندم را محصول مهم و استراتژیک استان عنوان کرد و گفت: این محصول جایگاه ویژه‌ای هم در اقتصاد مقاومتی دارد و از جمله محصولاتی است که به صورت ۱۰۰ درصد تضمینی تا مرحله آخر خریداری می‌شود.
پیش‌بینی می‌شود امسال یک میلیون تن گندم در کردستان خریداری شود که اگر خرید ۹۰۰ هزار تنی آن محقق شود، تا ۱۰ درصد تولید گندم کشور را کشاورزان کردستانی تامین کرده اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از سهم اندک کشاورزان استان از کشت آبی گلایه داشت و افزود: کشت دیم هم می‌تواند یک فرصت باشد.
وی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تنی ذخیره سازی گندم اشاره و هدفگذاری اولیه را ارتقا آن تا ۷۵۰ هزار تن و در مرحله بعدتا ۱.۲ میلیون تن اعلام کرد.
به گفته جعفری حجم تولیدات کشاورزی در کردستان، ۲.۷ میلیون تن است و در بازه زمانی ۱۰ ساله به بیش از ۴.۶ میلیون تن قابل افزایش خواهد بود که با تحقق آن ظرفیت ذخیره سازی باید افزایش بیشتری پیدا کند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر