با بهره برداری از فاز دوم و توسعه معدن ساریگونی

کد خبر: 2029

معدن ساریگونی بزرگترین معدن طلای استان کردستان، به 70 میلیون تن حجم ذخیره کانسنگ طلا رسیده است.

به گزارش کردستان خبر، محمد دره وزمی روز دوشنبه در هفتمین نشست تخصصی کارشناسان معدنی سازمان اکو که با حضور کارشناسان کشورهای پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و آذربایجان روز دوشنبه در سنندج برگزار شد؛ گفت:با بهره برداری از فاز دوم و توسعه معدن ساریگونی، 5 میلیون تن کانسنگ طلا معادل 7 تن طلا در سال استخراج می شود که در این صورت کردستان برترین تولید کننده طلای کشور خواهد شد که در صورت تولید این میزان طلا، کردستان به رتبه اول تولید این فلز گرانبها در کشور دست پیدا می کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود:  2 پروانه بهره برداری معدن طلا در این استان صادر شده و 3 پروانه دیگر نیز در آینده نزدیک صادر می شود.

وی بیان کرد: بزرگترین معدن طلای استان کردستان، معدن ساریگونی است که به 70 میلیون تن حجم ذخیره کانسنگ طلا رسیده است؛ این ذخیره حدود 100 میلیون تن برآورد می شود که این فقط در فاز اکسیدی است و بیش از آن در فاز سولفیدی خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: برای افزایش اشتغال افزوده در استان اقدام به فرآوری آهن کرده و زنجیره فولاد را در همین ارتباط در قروه، بیجار و سقز راه اندازی کرده ایم.

وی طلا، سرب، روی و منگنز را از جمله مواد معدنی کشف شده در استان اعلام کرد و یادآور شد: سنگ های تزئینی از جمله مرمریت، کریستال، تراورتال و مصالح ساختمانی از جمله پوکه معدنی و باریت از مواد معدنی موجود در کردستان است.

کارشناسان حاضر در این نشست روز یکشنبه از معدن طلای ساریگونی در قروه بازدید کردند و قرار است روز سه شنبه نیز از معدن طلای انگوران زنجان بازدید کنند.انتهای پیام/

 

ایرنا

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر