به مناسبت روز خبرنگار:

کد خبر: 2052

خبرنگاری حرفه ای که باید با دل وارد شد تنها علاقه است که تو را در این راه ماندگار می کند.

به گزارش کردستان خبر، خبرنگاری؛ اگر در این تنها حتی ذره ای عشق و علاقه نباشد ادامه راه برایت سخت و ناممکن می کند. پس در این راه باید دانش و تجربه اندوخت و کفش آهنین به پا کرد در پی مطالبات مردم بود و حرف دل آنها را بازگو کرد حرف دل ها و رنج هایی که حتی مسئولین نیز از گفتن آن می ترسند اما خبرنگار که خود را زبان گویای مردم می داند از گفتن واقعیت حتی اگر به ضرر کار و حرفه اش باشد نیز دریغ نمی کند.

انتظار مردم از خبرنگار اینکه از آنان، دغدغه ها و مشکلاتشان بگوید  یعنی نمی توان خبرنگار بود و دغدغه مردم و جامعه را نداشت.

در حرفه ی دشواری  و پر از استرس خبرنگاری باید دور دستمزدهای کلان را خط زد ماندن و ادامه دان این شغل با دستمزدی ناچیز و گاه حتی بدون دستمزد، تنها می تواند به دلیل علاقه به شیرینی های آن باشد.

مشکلات این قشر زحمت کش و باید گفت فداکار و کسانی که از دل و جان برای کارشان مایه می گذارند هر ساله در روز خبرنگار یاد آوری و تکرار می شود هرچند ممکن است چندان این مشکلات مرتفع نشده و همچنان به قوت خود باقی باشد اما همین هم که سالی یکبار همه به یاد ارزش کار خبری خبرنگاری و خبر نویسی باشد باز هم جای شکر دارد که این قشر از یاد نرفته اند.

خبرنگاری شغلی است که نیازمند ارتباط گسترده با اقشار مختلف از مردم عادی گرفته تا مسئولان رده بالا و پایین دارد در این راه خبرنگار ممکن است خاطرات تلخ و شیرین زیادی را تجربه می کند که اگر علاقه به شغل و حرفه نباشد تحمل سختی ها ناممکن می کند و همین شغل گاهی خنده را برلب مردمی آورده و یا گره از کارشان می گشاید خوشحالی و رضایتی که خبرنگار از این کار به آن دست می یابد قابل مقایسه با هیچ چیز نخواهد بود.

 

یک خبرنگار ممکن است با افرادی نشست و برخاست داشته و کنار کسانی قرار گیرد که یک فرد عادی و حتی برخی مسئولان نیز نتوانند چنان موقعیتی داشته باشند این نیز ممکن است یکی دیگر از شیرینی های این شغل باشد که حتی خبرنگار نیز در این مجال نیز به بازگو کردن مشکلات مردم و جامعه که خود آن را لمس کرده می پردازد.

 

امسال نیز در استان کردستان مسئولین هر کدام به نحوی با تبریک گفتن برگزاری برنامه های متنوع برگزاری نشست ها و محفل ها باز هم نشان می دهند که به فکر و یاد خبرنگاران هستند امیدواریم این یاد ها همچنان جاری باشد.در ادامه سخنان تعدادی از خبرنگاران و مسئولین را در به مناسبت این روز به عرض می رسانیم.

فردین کمانگر مدیر خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور گفت: حادثه شهادت محمد صارمی در اسارتگاه جمود و جهل طالبان، مناسبتی شده تا 17 مرداد به نام روز خبرنگار ثبت شود و هر سال هر کس، هر جا و هر جایگاهی که هست حداقل یک روز به مدح کسانی بپردازد که مدام در گرمگاه حادثه ایستاده‌اند.

 

وی افزود:خبرنگاران، چشمان بیدار جامعه و آینه تمام نمای جامعه و واسطه بین مردم و دولت هستند اما باید عنوان کنم که خبرنگار نام و حرفه‌ای خاص است، برای نقش و مسئولیتی عام که دامنه‌هایش را ساعت کار و طرح طبقه ‌بندی مشاغل و حتی ستون و صفحه ارائه آثار به درستی نشان نمی‌دهد.

 

به گفته مدیر خانه مطبوعات کشور، خبرنگاری درهم آمیختگی عقل و عشق است که اگر درست فهمیده شود و بجا به کار آید، فراتر از زبان قیل و قال کارآمدی دارد.

محمد زاده عکاس خبری در گفتگویی می گوید: عکاسی خبری در عین جذابیت و هیجان شغل است درباره بحث مالی نیز باید گفت این مورد به ویژه برای برای عکاسان دغدغه مهمی است طوری که برای خرید وسایل و تجهیزات عکاسی باید هزینه بسیار سنگینی پرداخت در مقابل عکاسان از رسانه ها حق‌الزحمه ناچیزی دریافت می‌کنند این هم از مشکلات این کار است و تنها عشق و علاقه فرد را به این راه تشویق می کند.

 

مهوش رحیمی یکی از بانوان خبرنگار استان نیز در گفتگویی اظهار داشت: شغل خبرنگاری سراسر استرس و سختی است امادر کنار آن تنوع و جذابیت خاصی هم برای خبرنگاران دارد، متاسفانه نگرش مردم نسبت به خبرنگاران خصوصا خبر در حوزه ی فضای مجازی بسیار پایین است و آن طور که باید سواد رسانه ای در بین مردم جا نیفتاده است ، تا آنجایی که بتوانیم مشکلات مردم را بازگو می کنیم و انتظار داریم مردم هم با خبرنگاران همکاری داشته باشند ولی گاها چون مشکلات مردم که از طریق رسانه منعکس می شود به نتیجه نمی رسد،ناراحت می‌شوم هرچندما به عنوان خبرنگار می‌گوییم و اطلاع می‌دهیم، اما کار اجرایی دست ما نیست. مسئولش هرکه هست، او باید حل کند که متاسفانه در برخی موارد مسئولان هم پاسخگو نیستند.

وی در ادامه افزود: مسئولین و مردم باید نقد پذیری در جامعه را قبول داشته باشند زیرا نقد باعث پیشرفت و بهتر انجام دادن کارها خواهد شد در حالی که متاسفانه آستانه تحمل برخی از مدیران ما بسیار پایین است که باعث مشکلاتی در حوزه ی خبری ما هم خواهد شد و در پایان هم 17 مرداد روز خبرنگار رو به تمام اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران استان کردستان تبریک عرض کنم و برای همه این عزیزان که در یکی از مشاغل سخت دنیا به فعالیت می پردازند آرزوی صحت و سلامت و موفقیت روز افزون دارم.

یکی دیگر از خبرنگاران فعال در عرصه فعالیت در یکی از خبرگزاری های استان گفت: استرس و فشار کاری زیاد، نبود امنیت شغلی، دستمزدهای پایین حق الخبری‌ها، نبود بیمه، خستگی مفرط بخاطر بر دوش کشیدن حجم بالایی از انعکاس اخبار توسط یک یا دو نفر به دلیل تعداد کم نیرو در برخی از خبرگزاری ها از جمله مشکلاتی است که خبرنگاران با آن گریبانگیر هستند.

 

از مردم نیز که درباره روز خبرنگار پرسیدیم در جواب سوال ما پرسیدن شما در صدا و سیما کار می کنید گویا آنها فقط خبرنگاری در صدا وسیما را قبول دارند یا این طور می شناسند و تا وقتی خودشان در سایت و خبرگزاری ها کار را تجربه نکرده باشند یا از فامیا و آشناهایشان کسی در این کار نباشد آن درک درستی از آن ندارند. از خود برخی از خبرنگاران هم پرسیدیم در جواب یاد آورد شد من نیز زمانی که کم سن و سال تر بودم نیز همین طرز فکر را داشتم کار خبری را فقط در صدا و سیما می دانستم.

 

آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: رسانه‌ها نقش اثرگذاری در جنگ فرهنگی و اقتصادی داشته در واقع رسانه‌ها این جنگ را اداره می‌کنند.

رسانه ها به واسطه رسالت خطیری که بر عهده دارند باید همواره استقلال خود به ویژه در بخش اقتصادی را حفظ کنند و در کنار کمک‌های دولتی، با برنامه ریزی مناسب در جهت کسب درآمد برای خود حرکت کند.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کُردستان گفت: اصحاب رسانه و خبرنگاران اگر قلمشان در راستای رضای خداوند بچرخد و اول خوبی‌ها و کار‌های مثبت ادارات را منعکس کنند بعد انتقاد از کمبود‌ها و ضعف‌ها داشته باشند بسیار مثمر ثمر است.

 

هرچند کار خبری سخت است مهم نیست در صدا و سیما باشد جراید خبرگزاری ها سایت ها و... مهم این است که همه در راه اعتلای کشور و حل مشکلات جامعه و مردم که خود نیز جزو آنان هستیم گام بر می داریم. به همه ی شما فعالان این عرصه این روز را تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر