کد خبر: 2091

حیدر العبادینخست‌وزیر عراق هفته گذشته در پاسخ به این سؤال که آیا این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد یا خیر گفت: اساساً ما مخالف تحریم در منطقه هستیم.

به گزارش کردستان خبر، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق هفته گذشته در پاسخ به این سؤال که آیا این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد یا خیر گفت: اساساً ما مخالف تحریم در منطقه هستیم. محاصره و تحریم،  نظام‌ها را تضعیف نمی‌کند بلکه جوامع را نابود می‌کند… ما تحریم را خطایی راهبردی و نادرست می‌دانیم،  اما برای حفظ منافع مردم خود به آن پایبند خواهیم بود. از آن حمایت نمی‌کنیم اما به آن پایبندیم.

تنها چند ساعت پس از این اظهارات بود که در فضای سیاسی این کشور موجی به راه افتاد که به تحلیل چرایی این موضع‌گیری می‌پرداخت و بسیاری نیز با نکوهش این اظهارات،  ضمن یادآوری همسایگی و نیز کمک‌های ایران به عراق در دوران تهاجم داعش،  تصریح کردند که عراق باید در چنین شرایطی از ایران حمایت کند.

شخصیت‌های مختلف سیاسی از جمله فواد معصوم رئیس‌جمهور،  سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی،  نوری مالکی معاون رئیس‌جمهور،  همام حمودی رهبر مجلس اعلی،  مقتدی صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون و بسیاری از سازمان‌ها،  نهادها و احزاب از جمله حزب فضیلت، جنبش اراده،  جنبش کتائب سید‌الشهدا،  عصائب اهل الحق،  مقاومت اسلامی نجبا و سازمان بدر نیز با محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام و تحریم ایران،  بر عدم پیروی عراق از این تحریم‌ها تاکید کردند.

در ادامه موج محکومیت تحریم‌های ضدایرانی و حمایت از ایران در سطح مقامات سیاسی و نظامی و نیز احزاب و تشکل‌ها محدود نماند و ملت عراق نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

کاربران فعال عراقی در شبکه اجتماعی توئیتر با هشتگ «العبادی نماینده ما نیست» (العبادی لا یمثلنا) فضای مجازی عراق را داغ کردند و اعتراض خود را به اظهارات نخست‌وزیر عراق نشان دادند. برخی از کاربران این شبکه اجتماعی با هشتگ «متضامن مع الشعب الایرانی» (اعلام همبستگی با مردم ایران) نوشتند ما در ازای ایستادگی ایران به هنگام سختی‌ها در کنار عراق احساس مسئولیت کرده و تحریم‌های امریکا را محکوم می‌کنیم. حیدر اللامی، کاربر عراقی در توئیت خود آورده است: نمک نشناسی، خصلت جوانمردان نیست. کاربر دیگری به نام سجا السعدی آورده است: از شهدای ایرانی، جانبازان ایرانی، سردار قاسم سلیمانی و از خانواده‌های شهدا و جانبازان ایرانی معذرت می‌خواهم و می‌گویم #العبادی_لا_یمثلنا (العبادی نماینده ما نیست).

اظهارات عبادی درخصوص تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران و پیروی عراق از آن با هر نیت و هر محاسبه‌ای که صورت گرفته باشد با واکنش سخت و قاطع رهبران سیاسی،  احزاب و تشکل‌ها و نیز عموم مردم عراق روبه‌رو شد و نشان داد علی‌رغم بسیاری از فراز و نشیب‌های چند دهه گذشته بین ایران و عراق،  ملت‌های دو کشور در کنار هم بوده و برای ثبات و امنیت و نیز موفقیت دو کشور تلاش خواهند کرد.

شاید در ابتدای امر برخی کشورها از جمله آمریکا یا عربستان سعودی از این موضع‌گیری خرسند شده باشند اما سیر ماجرا نشان داد که ایران و عراق «عمق استراتژیک» یکدیگر محسوب می‌شوند و نمی‌توان به سادگی و با چند اقدام سطحی یا موضع‌گیری ناپخته آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد.

در همین حال یورو‌نیوز در گزارشی نوشته که حیدر العبادی می‌گوید هرچند با تحریم‌های امریکا علیه ایران مخالف است، اما دولتش ناچار است آن‌ها را اجرایی کند. اما او از کدام دولت سخن می‌گوید؟ آیا قرار است همچنان در قدرت باشد؟ هرچند هنوز نمی‌توانیم با قاطعیت به این سؤال پاسخ دهیم، اما دست‌کم می‌توان گفت که صندلی او چندان هم محکم نیست. یورونیوز با اشاره به نتیجه انتخابات عراق که جریان العبادی با جایگاه سوم را به دست آورده نوشته است: «العبادی تا چه اندازه در نظام سیاسی کنونی عراق تأثیرگذار است؟ او هرچند همچنان نخست‌وزیر عراق است، اما تضمینی وجود ندارد که این صندلی تا چند ماه دیگر هم به او وفا کند.»

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر