کد خبر: 2138

رییس هیت مدیره اولین تاکسی اینترنتی بومی سنندج حمایت از کسب و کارهای بومی را موجب رونق اقتصاد استان می داند.

به گزارش کردستان خبر، اپلیکیشن ها موبایل توانسته اند دنیای امروز ما را در بر بگیرند. در حال حاضر با افزایش تعداد اپلیکیشن های تاکسی اینترنتی، افراد بیشتری تصمیم می گیرند تا به جای سیستم تاکسیرانی کلاسیک، از تاکسی اینترنتی استفاده کنند.این زمینه مزیت های زیادی هم برای رانندگان و هم برای مسافران دارد.

کسب و کارهایی که چند جوان با الگوبرداری از نمونه‌های مشابه خارجی به راه انداخته‌اند و حالا، با مزیت‌های رقابتی فوق العاده در اندیشه آنند که حمل‌و‌نقل درون شهری را به انحصار خود درآورند. اتفاقی که آن قدر سروصدا کرده که برنامه نویسان رایانه در دیگر شهرها را هم به صرافت نوشتن برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مشابه در شهر خودشان بیندازد.

شرکت های تاکسی اینترنتی در جهان در کشور و اکنون در استان فراگیر شده اند به همین دلیل سراغ یکی از این شرکتهای بومی رفتیم.

سنه مپ سامانه هوشمند درخواست تاکسی بومی است که در حال حاضر در شهرسنندج خدمات خود را ارائه می‌دهد .جهت پیاده سازی و توسعه این اپلیکیشن یک تیم 10نفره متشکل از متخصصین در حوزه‌های حمل و نقل شهری ، برنامه نویسان حوزه وب و متخصصین کامپیوتر از تابستان 96 کار اجرای برنامه ها را آغاز نمودند و از پایان سال 96 با اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کردند.

طیب حسین پناهی ریس هیت مدیره ی اولین سامانه هوشمند حمل و نقل بومی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار ما استفاده  روش های مدرن برای فرار از ترافیک شهری را  یک راه مناسب و رو به جلو برای رسیدن آسان و کم دردسر می داند در ادامه با او به گفتگو نشستیم.

 

دقیقا یک مشتری برای درخواست تاکسی اینترنتی چه مراحلی باید انجام بدهه بعد چه زمانی طول میکشد تا تاکسی در اختیارش باشد؟

از طریق نصب اپلیکیشن  در بازار و کانال سنه مپ؛ بعد از نصب  اپلیکیشن سنه مپ شما تمامی رانندگان اطرافتان را به صورت زنده می‌بینید. فقط کافیست مبدا و مقصدتان را مشخص کرده و درخواست  دهید تا نزدیک‌ترین خودرو شما را تا مقصد همراهی کند؛ به همین راحتی این کار انجام پذیر است.

 

استقبال مردم چگونه است و آیا به قشر خاصی از جامعه اختصاص داره یا نه؟

استقبال مردم خوبه ؛خیر هر کسی نرم افزار رو دانلود کنه میتونه از خدمات این شرکت استفاده ببره و برای کسانی هم که گوشی اندروید ندارند میتونن از طریق شماره 33290290 درخواست ماشین کنند و نزدیک ترین خودرو ارسال میگردد.

نظر خودتان درباره تاکسی اینترنتی چیست؟

افزایش تعداد تاکسی های شهر سنندج و نیز حجیم شدن تعداد خودروها در خیابان های کم عرض این شهر، استفاده از روش های مدرن برای فرار از ترافیک شهری یک راه مناسب و رو به جلو برای رسیدن آسان و کم دردسر است.

 آژانس اینترنتی بومی در حقیقت یک راه مناسب، راحت، شفاف، ایمن و با کیفیت برای تحقق رویایی کاهش فاصله ها است که می تواند، رسیدن به آرمان شهر ترافیکی را در شهر سنندج محقق کند.

اگر اطلاع داشته باشی چند مورد دیگه مثل شما شرکت تاکسی اینترنتی در سنندج فعالیت دارند و آیا همه بومی هستند؟ شرکتهای اسنب . ماکسیم و

آی تاکسی که همه غیربومی هستند و سنه مپ اولین و تنها تاکسی اینترنتی بومی استان کردستان است که در شهر سنندج فعالیت دارد.

 

یعنی تمام موارد خارج از استان هستند ؟ بله اسنب تهران . ماکسیم روسیه . آی تاکسی شیراز. فقط اینجا دفتر زدن

حداقل رانندگان بومی که هستند؟ یه سری راننده سنندجی هستند و از خودشونم دارند. راننده مهم نیست مهم اینه که درآمده حاصل از استان خارج میشه.

بله درسته.

کار شما به عنوان اولین شرکت تاکسی اینترنتی بومی چطور پیش میرود؟ خدارا شکر پس از مدتها تلاش و مواجه با برخی ناملایمتها و سختیها امروز سرافرازیم چرا به لطف خداوند توانستیم در حوزه فن آوری و کسب و کارهای مجازی در کنارشرکت های مقتدر و توانمند کشور قرار بگیریم و نام کردستان را به نیکی برافرازیم و اولین مجوز رسمی در حوزه کسب وکارهای اینترنتی را دریافت کنیم.

بسیار عالی

شما به عنوان اولین شرکت بومی تا چه حد موفق بودید؟

بخاطر پشتیبانی خوب و فیلترهای لازم برای جذب  رانندگان و رضاییت مشتریان کارمون روز به روز درحال رشد هست.

 چه وقت به فکر راه اندازی تاکسی اینترنتی افتادید؟ فرمودین یه گروه ده نفره اپلیکیشن را طراحی کردند بعد از آن کار را بیشتر توضیح بدید از زمانی که تصمیم گرفتین تا الان؟

در حال حاضر در شهرهای بزرگ و بیشتر کشورهای خارجی از نرم افزار تاکسی هوشمند بهره می گیرند، منم به این فکر افتادم در واقع  این نرم افزار هوشمند با فراهم کردن ماشین مورد نظر و حتی انتخاب راننده توسط خود درخواست کننده در کمترین زمان ممکن این شرایط را فراهم می کند که فرد با آسودگی خاطر مسیر مورد نظر را طی کند. و این با فناوری های روز در ارتباط هست.

چه تعداد راننده دارین. تعداد درخواست ها در روز به چندتا میرسه؟

20 تا راننده تا به 200 سرویس رسیدیم و هدف هم 3000 هزار سرویسه.

آیا راننده خانم دارید؟ بله راننده خانم هم داریم 3 نفر.

به نظرتان اگر همشهریان سنندجی و هم استانی بدانند شما تنها شرکت بومی هستید آیا استقبال بیشتر انجام نمیشود؟

واسه یه سری افراد مهمه و قطعا تاثیرم داره.

 

آیا راننده تاکسی اینترنتی شغل اصلی  آنهاست یانه؟یه تعدادی بله و بقیه هم شغلهای دیگه هم دارند. آیا این نوع شغل ها کمکی به وضع اقتصادی یا ایجاد اشتغال در استان میکند یا نه؟بله این میتونه کمکی اقتصادی برای مسافر و هم راننده باشه و رانندها به دنبال مسافر نباشند چون هزینه های استهلاک ماشین خیلی بالاتر میره و این مقرون به صرفه تر هست.

 

درباره کار خود شعاری یا هدفی دارید؟سریع: به راحتی با ضربه زدن روی یک دکمه، همه را در یک صفحه نمایش پیدا کنید و تاکسی را رزرو کنید،

امـن: مشخصات راننده قبل از سفربرای شما نمایش داده می شودو مسیرسفر شما در هر لحظه ثبت میشود و راحت: تنها با چند تپ رو گوشی می توانید ماشین درخواست کنید نیازی به تماس و آدرس دادن نیست.

 

آیا ممکنه کار شما باعث نارضایتی آژانس ها یا رانندگان سطح شهر شده باشه؟

بله تاحدی ناراضی هستن ولی دیگه کاری نمیشه کرد چون روز به روز علم داره پیشرفت میکنه و من بارها گفتم به تاکسی رانی که تاکسی به ما بدنن تا از ناوگان اونها استفاده بشه یا به خیلی از آژانسها پیشنهاد همگاری دادیم ولی موافقت نشده.

حرف خاص دیگه ای ندارید؟

ممنون فقط انتظار حماییت از کسب وکارهای بومی در استان را داریم بخصوص شما رسانه ها

 

چیزی که بخواید اضافه کنید و یادمون رفته باشه بپرسیم؟

اینکه ما گله هم از مسولین استان داریم  خیلی هم بهشون مراجعه شده بابت حمایت ولی اقدام یا قدمی جهت حمایت انجام نداده اند

مثلا کدام ارگان ها؟ استانداری . شهرداری . تاکسی رانی . فن آوری ارتباطات .مرکز رشد

دقیقا منظورتون از حمایت چیه؟

استانداری از نظر مالی شهرداری بخاطر تبلیغات بیلبورد که هزینه زیادی داره که در شهرهای دیگه به خاطر حمایت از کسب وکار بومی بصورت رایگان در اختیارشون میزارند و فن آوری اصلاعات بابت هزینه سرور و اینترنت.

 

برنامه تون برای آینده رو میتونم بپرسم به عنوان یه شرکت تاکسی اینترنتی بومی آیا قصد گسترش فعالیت غیر از مرکز استان را دارید؟ همین کار را هم داریم انجام میدیم فعلا الان در شهرستان قروه هم استارت این کار زده شده  و تا چند ماه دیگه کل استان و در نهاییت منطقه غرب و اقلیم کردستان عراق رو پوشش خواهیم داد.

 

مصاحبه از رویا زندی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر