رییس حوزه هنری کردستان

کد خبر: 2153

بزرگترین تجمع دف ایران از سری برنامه های هشتمین جشنواره «دف نوای رحمت» کردستان روز عید سعید قربان در سنندج برگزار می‌شود.

به گزارش کردستان خبر، امین مرادی، رییس حوزه هنری استان کردستان ظهر امروز در نشست خبری  با موضوع برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در جمع خبرنگاران استان در سنندج به شرح گزارش مختصری از دوره های برگزاری جشنواره دف نوازی پرداخت و گفت: نگاهی گذرا به طی این مسیر نشان از  مسیر رشد و تکامل جشنواره داشته است.

 

وی افزود: اولین دوره جشنواره در سال 84 با گرامیداشت زنده یاد خلیفه کریم صفوتی، سال 85به صورت منطقه ای و سال 86 به صورت ملی برگزار شد اما یک وقفه 8 ساله ایجاد شد و این جشنواره در 93  با تجلیل از استان بیژن کامکار و بعد از آن جشنواره به صورت ملی در استان فرهنگی کردستان برگزار شد.

 

مرادی اظهار کرد: در پنجمین دوره جشنواره در سال 94 از استاد ارسلان کامکار و در سال 95 از دکتر حمیدرضا اردلان تجلیل شد.

 

رییس حوزه هنری استان کردستان با بیان اینکه ما در برگزاری جشنواره دف نوازی فقط دنبال کار کلیشه ای و تکراری نبودیم، افزود:برگزاری جشنواره در سال 96  به عنوان بزرگترین رویداد تاریخ دف‌نوازی جهان در عمارت خسروآباد با حضور 1000 دف نواز موجب توجه و استقبال گسترده مردم استان و کشور از این جشنواره و هنر دف نوازی و دف داشت که به عنوان ساز ملی و عرفانی ثبت ملی شده و امیدواریم ثبت جهانی نیز بشود.

 

وی ادامه داد: فراخوان هشتمین جشنواره بین المللی  دف نوازی «دف نوای رحمت» باشعار «هنر، همگرایی، مهربانی» اردیبهشت ماه امسال اعلام شد جشنواره ای که امسال هم از لحاظ کمی و هم کیفی رشد قابل ملاحضه ای داشته است و از 30 استان کشور در این جشنواره حضور دارند.

 

وی گفت:این دوره از جشنواره «دف نوای رحمت» در دو رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال و ۲۰ سال به بالا در دو بخش آقایان و خانم‌ها به‌ صورت تک‌نوازی و گروه نوازی و بخش ویژه مولودی‌خوانی همزمانبا عید سعید قربان از چهارشنبه ۳۱ مرداد به مدت دو روز  در سنندج برگزار خواهد و جمعه دوم شهریور با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان می‌دهد.

 

مرادی خاطر نشان کرد:امسال از استاد صدیق تعریف در اختتامیه هشتمین جشنواره دف نوای رحمت تقدیر خواهد شد و در کنار برگزاری این جشنواره که تبعات فرهنگی و اقتصادی نیز دارد، نمایشگاهی نیز از سازها، موسیقی های سنتی و دف خواهیم داشت تا مردم  بیشتر با سازندگان این سازها آشنا شوند.

 

رییس حوزه هنری کردستان از برگزاری تجمع دف نوازی در قالب بزرگترین کارناوال دف ایران در میدان آزادی سنندج به عنوان پیش درامد هشتمین جشنواره بین المللی دف نواری رحمت روز چهارشنبه همزمان باعید سعید قربان قبل از آیین افتتاحیه خبر داد و افزود: این مراسم به صورت زنده ساعت 9 و نیم صبح از شبکه کردستان پخش خواهد شد.

 

وی افزود: پس از این مراسم معنوی، افتتاحیه هشتمین جشنواره دف نوای رحمت در سینما بهمن سنندج با حضور مردم برگزار خواهد شد و با توجه به برگزاری دوره گذشته جشنواره در عمارت خسروآباد امسال این جشنواره در فضای باز کانون امام خمینی سنندج انجام می شود.

 

مرادی با اشاره به حضور 30 استان کشور در این جشنواره گفت:در بخش بین الملل فیلم استاد موسیقی ژاپنی به صورت ویدیو کنفرانس با عنوان «سازهای کوبه‌ای آئینی ژاپن» پخش خواهد شد.

 

مرادی یادآور شد: ۲۵۰ هنرمند دف‌نواز از سراسر کشور هم بانوان و هم آقایان در دو رده سنی نوجوان و بزرگسال در این جشنواره حضور دارند.

 

احمدی دبیر علمی جشنواره نیز در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: قرار بر حضور گروه های خارجی از آفریقایی و اروپایی در این مراسم بود اما به دلیل نوسان ارز و گرانی بلیط هواپیما این امکان فراهم نشد فقط به صورت ویدیو کنفرانس از فیلمی با عنوان «سازهای کوبه‌ای آئینی ژاپن» که این سازها تقریبا با برخی سازهای استان همخوانی دارد، استفاده خواهد شد.

 

لازم به ذکر است؛ جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» به عنوان یکی از مهمترین و با سابقه ترین جشنواره های موسیقی عرفانی در کشور هر ساله توسط حوزه هنری استان کردستان با هدف ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، کشف و حمایت از استعدادهای جوان درراستای  مقابله با تهاجم فرهنگی، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی، توجه به موسیقی‌های خانقاهی و عرفانی در فاصله بین عیدین سعیدین قربان وغدیر برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط