کد خبر: 2163

عید سعید قربان دارای جایگاه ویژه ای در بین مردم استان کردستان بوده و مراسم گوناگونی انجام می شود.

به گزارش کردستان خبر، عید سعید قربان به عنوان دومین عید بزرگ مردم مسلمان کردستان دارای جایگاه ویژه ای است و مراسم گوناگونی در نقاط مختلف کردستان و شهرها و روستاهای آن انجام می شود. 

مردم کردستان از اول ذی الحجه بنا بر سنت و سیره رسول الله(ص) روزه مستحبی نه روز اول ماه ذی الحجه را به جای می آورند و در شب هشتم ذی الحجه و روز عرفه نیز در مساجد و تکایا برنامه های ویژه دینی برگزار می شود.

مردم کردستان پس از به جای آوردن نماز صبح در مساجد مانده و با طلوع آفتاب نماز عید سعید قربان را با شکوه و عظمت هرچه بیشتر به جای می آورند. 

کمک به هم نوع و دستگیری از مستمندان یکی دیگر از سنت های حسنه مردم کردستان در اعیاد اسلامی است که به صورت گسترده و دسته جمعی از سوی نمازگزاران عید قربان در مساجد جمع آوری می شود و علاوه بر مستمندان محل، امام جماعت مسجد و خادم مسجد نیز کمک هایی را دریافت می کنند.

مهم ترین بخش نزورات و کمک های عید سعید قربان در مراسم قربانی و توزیع قربانی ها در بین مستمندان به ثبت می رسد که مسلمانان این خطه از میهن اسلامی در شهرها و روستاهای مختلف در این روز با شور و شوق بسیار همه مستمندان و افراد بی بضاعت کردستانی را در جشن و سرور خود شریک می کنند.

از دیگر رسوم ها بازدید از اقوام ، سور دادن به آشنایان و پذیرایی از آنان با گوشت قربانی و ... است که برگزار می شود و مردان نیز با فرارسیدن عید قربان علاوه بر لباس های نو برای اعضای خانواده ، شیرینی و شکلات و آجیل و میوه و ... خریداری می کنند و پس از تدارک مراسم عید بهترین لباس خورد را پوشیده و چشم به راه رسیدن عید می شوند و در روز عید قربان همهی مردان از کوچک و بزرگ در مراسم عید شرکت می کنند.

دید و بازدید دوستان و آشنایان، اقامه نماز عید، پخت خوراکی­های سنتی، مراسم عقد و ازدواج زوج های جوان و غیره نیز از دیگر برنامه ها و آئین های ویژه در روز عید سعید قربان است.

 

البته برگزاری جشن عید سعید قربان در استان کردستان همواره با آیین ها و سنت های خاص و ویژه ی این منطقه همراه بوده ولی گویا امروزه نه تنها نام و نشانی از این سنت ها در میان ما نیست حتی دید و بازدید های مردم با همدیگر در این روز جای خود را به ارسال پیام ها تبدیل کرده است.

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر