کد خبر: 2177

استان کردستان که به عنوان پایتخت دف ایران شناخته و ثبت ملی شده این روزها در پی ثبت به عنوان پایتخت دف جهان است.

به گزارش کردستان خبر،  در میان اهل کردستان دف و موسیقی عرفانی جایگاهی به بلندی آسمان دارد بدین معنی که به عنوان همان ریسمان اهل ذکر و سماع را از دنیای درون به عالم ملکوت به جمع ذاکران معبود می رساند و با نهایت سادگی این ساز نوایی بر گوش ایشان می رساند که آوای دوستش می نامند

 

بزرگان دف کشورمان از جمله میرزا آغه غوثی، خلیفه کریم صفوتی و استاد بیژن کامکار همه کُرد بوده اند، دف، هنری معنوی و عرفانی است که در اعتقادات و باورهای مردم منطقه کردستان جایگاه بسیار والایی دارداین احترام تا جایی پیش می رود که مردم این نطقه دفی را که پاره شده باشد، شهید می نامند و یا دراویش خانقاه و تکایا در کردستان، بدون وضو به آن دست نمی زنند.

 

کردستان، مهد دف نوازی ایران زمین و ایران، مهد موسیقی عرفانی جهان است، ابتدا دف از دل تکایا و خانقاه‌های استان کردستان بیرون آمده است و امروز جایگاه والایی در این استان دارد.
 
تمامی دف نوازان در استان کردستان دف نوازی خود را با اشعاری در مدح رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) اجرا می‌کنند و این ساز در استان کردستان یک ساز عرفانی است.
 

این روزها توجه همه عارفان سالکان عاشقان دف و دف نوازی به کردستان مهد فرهنگ و هنر  و پایتخت دف جهان است؛ این روزها کردستان در قالب هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت میزبان عارفان و عاشقان دف نواز است.

 

 استان کردستان که با برگزاری جشنواره دف نوای رحمت به عنوان پایتخت دف ایران شناخته شده و به ثبت ملی هم رسید این روزها در پی ثبت به عنوان پایتخت دف جهان است.

 

سماع عارفان همزمان باعید قربان در سنندج

 

همزمان با آغاز هشتمین جشنواره بین‌المللی "دف نوای رحمت"، بزرگ‌ترین تجمع دف‌نوازان ایران در میدان آزادی سنندج برگزار شد نواهای عرفانی همراه با دفنوازی توسط دف نوازانی از سراسر کشور اجرا شد.

 

رقابت ۲۵۰ دف نواز برتر کشور از 30 استان در سرزمین موسیقی و دیار فرهنگ و هنر

 

ظهر چهارشنبه بعد از اجتماع بزرگ دف نوازان در میدان آزادی سنندج؛ آیین افتتاحیه هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت کردستان با شعار "هنر، همگرایی و مهربانی"  در محل پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد.

 

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به حضور ۲۵۰ نفر از دف نوازان برتر کشور  از ۳۰ استان در این دوره از جشنواره عنوان کرد: جشنواره هشتم امسال به مدت سه روز و تا دوم شهریور ماه در شهر سنندج برگزار می شود.

 

وی بیان داشت: این جشنواره در قسمت تکنوازی، گروه نوازی، مداحی و در دو بخش آقایان و بانوان 13 تا 19 سال و بالای 19 سال برگزار می‌شود و در آیین اختتامیه هشتیمن جشنواره بین المللی "دف نوای رحمت" کردستان  از استاد صدیق تعریف، از بزرگترین موزیسین‌های کرد کشور تجلیل خواهد شد.
 

به گفته وی، این جشنواره امروز به برندی برای استان کردستان تبدیل شده و توانسته شور و نشاط قابل وصفی در جامعه که از ویژگی‌های بارز موسیقی عرفانی است،  ایجاد کند.

استان کردستان نوای دف را به سایر نقاط جهان شناسانده است

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی فرزی  مشاور عالی و معاون فرهنگی نماینده ولی فقیه در استان کرستان با اشاره به متفاوت‌بودن موسیقی ایرانی نسبت به موسیقی سایر کشورهای جهان، گفت: با موسیقی ایرانی می‌خواهیم به تمام جهان بگوییم که باب جدیدی در موسیقی کهن ایجاد شده که با حرکت در این باب می‌توان موسیقی و نت‌های جدید را ایجاد و باب جدیدی برای تعالی انسان ایجاد کرد.

وی عنوان کرد: موسیقی ایرانی و کُردی، یک موسیقی مبتنی بر تعالیم اسلامی است و تمام توان خود را در مسیر تعالی انسان گذاشته است.

به گفته وی استان کردستان نوای دف را به سایر نقاط جهان شناسانده است و می تواند پایتخت دف باشد.

 

 از برنامه‌های جنبی جشنواره پنج شنبه شب برنامه‌ای با حضور گروه‌های موسیقی استان کردستان در کانون امام خمینی سنندج برگزار خواهد شد و در طول ایام جشنواره هم یک نمایشگاه از سازهای سنتی موسیقی در گالری سوره سینما بهمن سنندج برپا خواهد شد.
 

امید است کردستان مهد اصالت و فرهنگ  به عنوان پایتخت دف جهان به ثبت ملی برسد.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر