کد خبر: 2196

گفتگوی جریانهای سیاسی شیعی، اهل سنت و کرد در خصوص اعلام فراکسیون اکثریت پارلمانی و تشکیل کابینه جدید عراق ادامه دارد.

به گزارش کردستان خبر، گفتگوی جریانهای سیاسی شیعی، اهل سنت و کرد در خصوص اعلام فراکسیون اکثریت پارلمانی و تشکیل کابینه جدید عراق ادامه دارد. بر اساس یک قانون نانوشته پست ریاست جمهوری عراق پس از سقوط صدام به کردها رسیده است. یک سیاستمدار عراقی هم اعلام کرده است که هوشیار زیباری وزیر امور خارجه و دارایی سابق عراق شخص مناسبی جهت رسیدن به این پست است.

طارق حرب حقوقدان عراقی در صفحه اختصاصی خود در فیسبوک اعلام کرده است که ممکن است جریانهایی از شیعیان، کردها و اهل سنت به ائتلاف سائرون، نصر و حکمت بپیوندند و حزب دمکرات کردستان عراق هم با هدف انتخاب هوشیار زیباری به عنوان رئیس جمهوری عراق در این جبهه سیاسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: زیباری پیشتر با غالب سیاستمداران عراقی بوده است و مورد قبول آنهاست به ویژه در صورت انتخاب حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید، وی نیازمند یک تیم هماهنگ در راس حاکمیت عراق است و زیباری می تواند در این راستا همکار خوبی برای وی باشد.

از سوی دیگر، مشعان جبوری عضو سابق پارلمان عراق اعلام کرده است که در این دوره نیز پست ریاست جمهوری عراق به کردها می رسد و هوشیار زیباری می تواند شخص موفقی در این پست باشد.

وی گفت: زیباری می تواند پست ریاست جمهوری عراق را از وضعیت کنونی نجات داده و با توانی که دارد می تواند در دو بعد داخلی و خارجی شکوه گذشته را به این پست بازگرداند.

این در حالیست که مشاور رسانه ای بارزانی اعلام کرده است که حزب دمکرات کردستان عراق به ائتلاف تحت رهبری نوری مالکی نزدیک است.

پست ریاست جمهوری عراق در سه دوره گذشته به کردها و اتحادیه میهنی کردستان رسیده است اما در این دوره حزب دمکرات کردستان عراق هم خط و نشان هایی برای تصاحب این پست کشیده است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر