مدیرکل گمرک بین المللی باشماق مریوان؛

کد خبر: 2242

مرز رسمی باشماق با رشد 5 درصدی از نظر ترانزیت خارجی؛ رتبه دوم کشور را دارد.

به گزارش کردستان خبر، فرید حق پناه مدیر جدید گمرک باشماق در اولین نشست خبری خود روز چهارشنبه با ارائه عملکرد 5 ماهه سالجاری اظهار داشت: صادرات کالاهائی که در سایر مرزهای موجود کشور اظهار شده و تنها خروج این کالاها از طریق مرز رسمی و بین المللی باشماق صورت می گیرد از نظر وزنی 24 درصد و از نظر ارزش ریالی نیز 9 درصد رشد داشته ایم.

 

حق پناه بیان کرد: در بحث ترانزیت خارجی مبداء که به بندر امام یا سایر بنادر دیگر کشور می رود 103 درصد از نظر وزنی افزایش رویه داشته ایم و تزانزیت هایی که در این مرز اظهار نامه آنها تکمیل شده است 316 هزار تن با ارزشی بالغ بر 201 میلیون دلار بوده است.

 

وی تصریح کرد : تمامی رویه های گمرکی امروزه از طریق سامانه جامع امور گمرکی انجام می گیرد و این امر در تمام رویه های موجود اعم از صادرات، واردات، ترانزیت کالا و حتی مسافرین نیز برقرار است و فعالیت هائی که قبلا در سه روز انجام می گرفت اگر امروزه دارای مشکل نباشد تنها در چند ساعت انجام خواهد گرفت.

فرید حق پناه ادامه داد: در پنج ماهه نخست سال اخیر 13762 عدد اظهارنامه مربوط به کالاهائی که از طریق مرز رسمی و بین المللی باشماق خروج یافته است داشته ایم که 40 هزار کامیون می شود با وزن 650 هزار تن با ارزش ریالی 453 میلیون دلار صاردات کالاهای مختلف وجود داشته است که نشان از 56 درصد از نظر وزنی و 27 درصد از نظر ارزش ریالی رشد داشته است.

 

وی افزود: ترانزیت داخلی مبداء ترانزیت ها به خانم شیخان و یا برخی از گمرکات کشور فرستاده می شوند 706 اظهارنامه ترانزیت داخلی داشته ایم که شامل یک هزار و 800 کامیون با وزن 38 هزار تن و با ارزش 37 میلیون دلار که از نظر وزنی به نسبت به 5 ماهه مشابه سال گذشته 969 درصد رشد داشته ایم.

 

حق پناه افزود: ترانزیت مبداء شامل ترانزیت هائی که برای بندر امام می روند 4200 اظهار نامه داشته ایم با 18 هزار و 400 کامیون با وزن 490 هزار تن و ارزشی بالغ بر 188 میلیون دلار که از نظر وزنی 103 درصد افزایش ترانزیت مبداء نسبت به پنج ماهه مشابه سال گذشته رشد داشته است.

 

حق پناه بیان کرد: از نظر ترانزیت خارجی مقصد "یعنی این که ترانزیت هائی که از سایر مرزهای کشور ورود می یابند ولی برای خروج به مرز رسمی باشماق مراجعه می کنند" دارای دومین مقام کشور هستیم که 29 هزار کامیون و کانتینر داشته ایم با ارزش یک میلیارد و 879 میلیون دلار بوده است که بار این کامیون و مانتینرها بیش از سایر بارهای موجود ارزش ریالی دارند و از نظر وزنی 424 هزار تن بوده که عمدتا شامل انواع سیگار است که نسبت به سال پیش 5 درصد رشد داشته است.

 

وی ادامه داد : از نظر قاچاق تا اکنون در این پنج ماهه سالجاری 47 پرونده تشکیل شده است که نسبت به سال گذشته که 23 پرونده وجود داشته است از نظر تعداد 104 درصد رشد اما از نظر ارزش کالاهای قاچاق شده 51 درصد کاهش قاچاق داشته ایم و این به این دلیل است که کالاهای قاچاق شده در سالجاری از ارزش ریالی کمتری نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است.

 

فرید حق پناه اظهار کرد: در پنج ماهه اخیر سالجاری تعداد 5 هزار و 690 ماشین برای جابجایی و تردد مسافرین اعم از ماشین های سواری و یا اتوبوس ها داشته ایم که در این پنج ماهه یکصدو 43130 نفر ورود به مرز داشته ایم و تعداد مسافرینی که از این مرز خروج داشته اند نیز تعداد یکصد و 35299 نفر بوده است که 17 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می دهد و این افزایش بدلیل بالارفت ارزش پول عراق بوده است و از نظر خروجی نیز 7 درصد رشد داشته ایم.

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر