کد خبر: 2282

دهگلان دارای ۵۵ درصد جمعیت روستایی است و ۹۰ درصد آنها از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند.

به گزارش کردستان خبر، شکرگزاری و امتنان در برابر مواهب و نعمت های خداوند از جمله ویژگی هایی است که در آموزه های دینی مورد عنایت قرار گرفته است.

دهگلان شهری در استان کردستان و در 48 کیلومتری شرق سنندج می‌باشد. مسیر راه‌های تهران، همدان و سایر شهرهای مرکزی و شرقی کشور به سمت سنندج، از شهرستان دهگلان گذر می‌کند.

اقتصاد دهگلان بیشتر بر پایه کشاورزی می‌باشد. محصولات عمده تولیدی آن شامل گندم، سیب زمینی، نخود، جو، ذرت، آفتاب‌گردان و دانه‌های روغنی است.

علاوه بر کشاورزی، منابع درآمدی و اقتصادی همرده دیگری از جمله دامداری، مرغداری، زنبورداری و پرورش شترمرغ نیز وجود دارد. در زمینه صنایع هم می‌توان دو شهرک صنعتی، لوله پلی اتیلن، کاشی و سرامیک، سنگبری، معادن سنگ و غیره را نام برد.

با توجه به اینکه دهگلان بر مسیر اصلی جاده تهران-همدان-سنندج-سلیمانیه قرار دارد، موقعیت بسیار خوبی برای پیشرفت در برخی زمینه‌ها فراهم است.

شهرستان دهگلان دارای ۵۵ درصد جمعیت روستایی میباشد که ۹۰ درصد آنها معاششان را از بخش کشاورزی تامین می کنند یعنی در ارتباط مستقیم با بخش کشاورزی هستند، استان کردستان دارای ۱۲۸۰۰۰هزار هکتار اراضی آبی است که شهرستان دهگلان ۱۸ هزارو ۵۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده و حدود ۸۲درصد زمینهای آبی شهرستان دهگلان مجهز به سیستمهای نوین آبیاری است ؛در بحث الگوی کشت شهرستان دهگلان ،سطح زیر کشت سیب زمینی تا به امروز به ۴۰۰۰هزار هکتارو در مورد کلزا ۱۱۰ درصد افزایش سطح کشت داشته است.

در بحث گندم به لطف خداوند و بارش مقدار باران مناسب در بهار شرایط برای تولید حجم زیادی از گندم در شهرستان دهگلان فراهم شد و این جای بسی شکر دارد.

در همین راستا به پاس شکرگزاری و قدردانی از کشاورزان جشن شکرگزاری گندم(خه‌رمانان) روز گذشته (12 شهریور 97) با حضور مسئولان کشوری، استان و شهرستان، گندم کاران و کشاورزان استان در روستای "حاجی پمق" دهگلان برگزار شد.

 

روحیه شکرگزاری در جامعه کم شده است

آیت‌الله سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی در جشن شکرگزاری گندم(خه‌رمانان) برگزاری این جشن را کاری فرهنگی و اسلامی و نشانه شاکر بودن در برابر خداوند دانست و اظهار کرد: انسان باید در برابر نعمت ها فروتن باشد و با زبان و اعمالش آن‌ها را شکرگزاری کند.

وی اولین مرحله شکرگزاری را شناخت و درک نعمت عنوان کرد و افزود:  امسال با توجه به میزان تولید بالای غلات در استان و کشور باید شکرگزار باشیم.

وی عنوان کرد: اگر بسترهای رویش، خاک و آب و در کل محیط زیست را تخریب کنیم و بی اعتنا باشیم قطعا این عمل کفران نعمت است.

آیت‌الله تقوی ادامه داد: متاسفانه روحیه شکرگزاری در جامعه کم شده است، با وجود مشکلات کارهای ذکر نشده بسیاری در استان کردستان انجام شده است اما بیشتر مردم از وضع موجود گله می‌کنند.

 

 

توسعه بخش کشاورزی می تواند زمینه رونق اقتصادی در کردستان باشد

 

بهمن مرادنیا در جشن شکرگزاری گندم (خرمانان) اظهار داشت: استان کردستان با وجود منابع غنی و ظرفیت و پتانسیل های بالایی که دارد و همچنین وجود خاک حاصلخیز، اقلیم آب و هوایی مناسب و منابع آبی سرشار می تواند به قطب اصلی تولید گندم کشور تبدیل شود و ظرفیت تولید سالانه گندم استان به 3 میلیون تن برسد.

وی افزود: خوشبختانه بسترهای لازم برای رسیدن به جایگاه اول کشور در حوزه تولید گندم در سال های آینده وجود دارد و می توان با توسعه این بخش زمینه رونق اقتصادی در کردستان را فراهم کرد.

استاندار کردستان  در پایان اذعان کرد: از کشاورزان توقع داریم که سخت کوش تر از سال‌های گذشته در این حوزه ورود کنند و مدیران نیز با حمایت‌های خود در این زمینه تلاش بیشتری در راستای توسعه‌بخش کشاورزی به‌ویژه در تولید گندم را داشته باشند.

 

امسال 558 هزار هکتار اراضی استان زیر کشت گندم بوده است

 

خالد جعفری نیز در جشن شکرگذاری گندم در شهرستان دهگلان اظهار داشت: در سال زراعی جاری 558 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم بوده که از این میزان  525 هزار هکتار مزارع دیم بوده که 98 درصد آن به صورت مکانیزه کاشت داشت و برداشت شده است.

وی یادآور شد: ۵۰ درصد بهای گندم (در حدود660میلیارد تومان) به کشاورزان این استان پرداخت شده است.

وی افزود: با توجه به بارش مقدار باران مناسب در بهار و مدیریت خوب و کاشت به موقع، شرایط را برای تولید و برداشت گندم بیش از پیش‌بینی‌های ما بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی کردستان به‌کارگیری از شیوه‌های نوین کشاورزی، اطلاع رسانی و ارتباط مسئولان با کشاورزان، همکاری و تعامل بسیار خوب کشاورزان با جهادکشاورزی را موجب پیشرفت مزرعه داران بخصوص گندمکاران دانست.

 

ارشدی فرماندار دهگلان برگزاری این جشنواره را شکر گذاری از نعمت الهی و قدردانی از تلاش و زحمات کشاورزان عنوان کرد و گفت: این جشنواره هر ساله در یکی از شهرستانهای استان برگزار می شود که شهرستان دهگلان امسال به عنوان میزبان اصلی  پیش قدم شد.

در این جشنواره بخشهای از نشاط و شور اجتماعی و جشنهای دوران گذشته که در فصل برداشت گندم در مناطق کرد نشین نمایش داده شد.

 افتتاح و بهره برداری از سیلوی 50 هزار تنی مائده از برنامه های پایانی این مراسم بود.

در پایان باید گفت؛ کشاورزی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است با حمایت مسئولان از کشاورزان در شرایط تحریم‌ نیز می‌توان نیاز کشاورزی را فراهم کرد و جشن شکرگزاری گندم این پیام را می‌رساند که باید از کشاورزان و زحمت‌کشان این عرصه تجلیل به عمل آید و از آنان بیشتر حمایت شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر