کد خبر: 2283

موفقیت کوچر بیرکاردیگر نخبه ی مریوانی را در کانون توجه قرار داد و سرانجام صاحب شغل شد.

به گزارش کردستان خبر، استان کردستان مهد پرورش نخبه گانی است که توانسته اند از دیر باز تا به امروز در سطح جهانی خوش بدرخشند و موفقیت هایی را در تمام زمینه ها برای خود و جامعه شان بیافرینند.

کوچر بیرکار که با کسب بهترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات(جایزه فیلدز) چند روزی است که در فضای مجازی و رسانه‌ها غوغا کرده است همشهری(باقر احمدی) او جوان نخبه‌ای دیگر است که با مدرک دکترا به خاطر مشکلات در کوههای مرزی به کولبری می پرداخت.

از دریافت جایزه ی کوچر بیرکار چندساعتی نگذشته بود که عکس او در کنار عکس یک جوان نخبه ی کردتبار دیگر قرار گرفت.او کسی نبود جز باقر احمدی.

 

کوچر بیرکار ، ریاضیدان ایرانی تبار متولد شهر مریوان برنده جایزه فیلدز 2018 شد.

کوچر بیرکار ، در عصر روز چهارشنبه 10 مرداد 1397 طی مراسمی که در شهر ریودوژانیروی برزیل برگزار شد به عنوان یکی از چهار برنده جایزه فیلدز 2018 انتخاب شد. این برای دومین بار است که یک ایرانی تبار موفق به دریافت این جایزه بسیار مهم می‌شود. پیش از این، مریم میرزاخانی فقید موفق شده بود این جایزه را دریافت کند.

معرفی کوچر بیرکار

کوچر بیرکار در سال 1357 هجری شمسی در شهر مریوان استان کردستان متولد شد و دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه تهران سپری کرد و اکنون نیز استاد دانشگاه کمبریج و مقیم بریتانیا است. او مدرک دکترای خود را در سال 2004 میلادی از دانشگاه ناتینگهام گرفت و عمده کارهای تحقیقاتی‌اش در حوزه هندسه جبری است.

 

از کوچر بیرکار مریوانی تا باقر احمدی مریوانی

از دریافت جایزه ی کوچر بیرکار چندساعتی نگذشته بود که عکس او در کنار عکس یک جوان نخبه ی کردتبار دیگر قرار گرفت.او کسی نبود جز باقر احمدی.

باقر احمدی،کولبر تحصیل کرده ای که کارشناسی اش را در رشته ی ریاضی محض خوانده و فوق لیسانس برنامه ریزی شهری دارد و با کسب رتبه ی ۱۲کشوری توانست در آزمون دکتری پذیرفته شود و این روزها بدلیل نداشتن شغل مناسب در شهرش مریوان به کولبری می پردازد.

 

پس از کسب موفقیت همشهری‌ باقر احمدی یعنی  کوچر بیرکار در کسب جایزه فیلدز ، خیلی‌ها انگار دوباره یاد او افتادند و بعد مصاحبه های قبلی او در شبکه‌های اجتماعی با همشهری خود مقایسه و دست به دست شد. تا اینکه روزنه ی امیدی ایجاد شد و این جوان نخبه کردستانی نیز صاحب شغل شد بهترین خبری که می توان شنید.

به گفته خودش، مدیران بیمه معلم در تماس با من دعوت کردند که به تهران بروم و پس از مصاحبه کاری به عنوان کارمند بیمه در شهر سنندج استخدامم کردند.

باقر احمدی با بیان اینکه این روزها مشغول گذراندن دوره آموزشی بیمه است گفت: «برای تأمین هزینه‌های زندگی مجبور بودم کولبری کنم و بعد از بسته شدن مرز هم به عنوان کارگر در باغ مردم کار می‌کردم. پس از کسب موفقیت همشهری‌ام  کوچر بیرکار ، خیلی‌ها انگار دوباره یاد من افتادند، تا اینکه مدیران بیمه معلم در تماس با من دعوت کردند که به تهران بروم و پس از مصاحبه کاری به عنوان کارمند بیمه در شهر سنندج استخدامم کردند.

خوشبختانه این استخدام همراه با بیمه بود و قول داده‌اند که زمینه بورسیه شدن و ادامه تحصیل مرا هم در مقطع دکتری فراهم کنند. از اینکه بعد از مدت‌ها صاحب کار شده‌ام خوشحالم و امیدوارم بتوانم در این شغل موفق باشم و جواب اعتماد آنها را بدهم. همیشه دوست داشتم در شهر خودم به مردم خدمت کنم و خوشبختانه این امر فراهم شد.

 

به امید کسب موفقیت های و مدال های جهانی توسط این نخبه  و دیگر جوانان کردستانی .

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر