کد خبر: 2343

خروج هر گونه کالای اساسی از سوی مسافران عراقی ممنوع شده است.

به گزارش کردستان خبر، در روزهای اخیر اخباری درباره خرید کالاهای اساسی توسط اتباع بیگانه در مناطق مرزی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد این روند سبب کمبود این اقلام مصرفی در مناطق مرزی شده است.

البته در گذشته مبادلات مرزی در قالب بازارچه های مصوب وجود داشت اما این بار به دلیل تغییر نرخ ارز و کاهش برابری ارزش ریال، شهروندان کشورهای همسایه از جمله عراق که با ایران لغو روادید هستند، به عنوان گردشگر وارد ایران شده و ظرف چند ساعت مایحتاج عمومی خود را که دولت بابت آنها یارانه ارزی می دهد، تهیه می کردند.

 

در همین راستا در استان کردستان؛ در چند هفته گذشته روزانه 2 هزار و 300 نفر از کشور عراق وارد مریوان شده اند که اکنون به طور ثابت حدود یک هزار و 100نفر مسافر در روز بوده است.

با خریدهای زیاد روزانه این مسافران و بازگشت دوباره به عراق، کالاهای اساسی زندگی در مریوان نایاب شده و بحران جدی در حال شکل گیری بود.

 

در همین رابطه محمد شفیعی فرماندار مریوان، گفت: با توجه به نوسانات ارزی و افزایش قیمت برخی اقلام در شهرستان بنا به درخواست های مردمی تصمیم بر ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از این مرز شد.

وی با اشاره به ورود بیش از ۲هزار مسافر -در روز- از مرز باشماق به شهرستان مریوان، خروج هر گونه کالای اساسی از سوی مسافران عراقی ممنوع شده است.

محمد شفیعی گفت: بیشترین اقلام خریداری شده توسط مسافران عراقی شامل اقلام مصرفی(مرغ، برنج، روغن و...) و همچنین اقلام و کالاهای بهداشتی است.

گفتنی است بعد از نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی نسبت به ارزهای خارجی روزانه تعداد زیادی از مردم اقلیم کردستان عراق برای خرید اجناس به مریوان هجوم آوردند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر