کد خبر: 2350

به منظور جلوگیری از سواستفاده از نوسانات ارزی خروج کالا‌های اساسی از مرز باشماق ممنوع شد.

به گزارش کردستان خبر، در روزهای اخیر اخباری درباره خرید کالاهای اساسی توسط اتباع بیگانه در مناطق مرزی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد این روند سبب کمبود این اقلام مصرفی در مناطق مرزی شده است.

 

البته در گذشته مبادلات مرزی در قالب بازارچه های مصوب وجود داشت اما این بار به دلیل تغییر نرخ ارز و کاهش برابری ارزش ریال، شهروندان کشورهای همسایه از جمله عراق که با ایران لغو روادید هستند، به عنوان گردشگر وارد ایران شده و ظرف چند ساعت مایحتاج عمومی خود را که دولت بابت آنها یارانه ارزی می دهد، تهیه می کردند.

خروج کالا‌های اساسی از مرز باشماق ممنوع شد

در همین راستا محمد شفیعی فرماندار مریوان اظهار داشت: متاسفانه در برخی محافل خبری عمداً یا سهواً اقدام به انتشار مطلب و اخبار غیر واقعی با مضمون کمبود کالا در مریوان در راستای تشویش اذهان عمومی درج کرده اند که قویاً این موضوع را تکذیب نموده و اعلام می داریم که هیچ گونه کمبودی در ازراق مردم وجود ندارد.

وی عنوان کرد: در چند هفته اخیر افرادی از کشور همسایه (عراق) به عنوان مسافر آمده و اقلام اساسی مردم را بصورت غیر متعارف به قیمت بالا خریداری و از کشور خارج می کردند این امر جدای از افزایش قیمت کالای مصرفی برای مردم مریوان و سایر هموطنان ادامه این روند ممکن بود مردم را در تامین مایحتاج خود به مرور زمان با مشکل مواجه بکند.

شفیعی افزود:  برای جلوگیری از این مشکلات احتمالی و به خاطر رفاه و آرامش مردم شریف مریوان دستور ممنوعیت خروج ازراق عمومی بصورت غیر متعارف به گمرک و واحدهای مستقر در پایانه مرزی باشماق داده شد.

وی خاطر نشان کرد: برای توسعه صادرات هیچ محدودیتی برای  اقلامی که مجاری قانونی را طی بکنند در مرز باشماق وجود ندارد و خروج کالای همراه مسافر نیز منعی ندارد مگر بصورت حجم بالا.

فرماندار مریوان تاکید کرد: ضمن احترام به مسافرین و مهمانان کشور همسایه عراق از امروز خروج کالا‌های اساسی از جمله برنج، گوشت، مرغ، چای، روغن، قند و شکر و دیگر کالا‌های ضروری در ارتباط با معیشت مردم ممنوع اعلام شده است.

به گفته شفیعی ، خروج دیگرکالا‌های همراه مسافر ایرادی ندارد و مسافران می‌توانند با خود هر کالایی غیر از کالا‌های اساسی را به همراه ببرند.

 

هجوم اتباع کشورهای همسایه به شهرها و مناطق مرزی از جمله شهر مریوان

منصور مرادی نیز در سخنانی از هجوم اتباع کشورهای همسایه به شهرها و مناطق مرزی از جمله شهر مریوان خبر داد و گفت: با توجه به بالا رفتن ارزش دلار و دینار عراقی و کاهش ارزش پول ملی، مردم در یک سفر یک روزه به ایران آمده و کالاهای اساسی خود را با قیمت بسیار پایین نسبت به کشور خود خریداری می کنند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موج حضور در مناطق مرزی ایران، موجب نگرانی مردم مرزنشین شده و حتی میزان دسترسی به برخی از کالاهای اساسی بسیار کاهش یافته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در چند هفته اخیر تمام مسئولان منطقه ای از جمله امام جمعه، فرماندار و استاندارد نسبت به افزایش حضور اتباع کشورهای همسایه در شهرهای مرزی به ویژه مریوان و خرید کالاهای اساسی هشدار داده اند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون گمرکی، اتباع دیگر کشورها پس از سفر به ایران، تا حجم و مقداری را می توانند از مرز خارج کنند، بنابر این انتقال حجم بالایی از کالاهای اساسی امکان پذیر نیست، اما افزایش سفرهای مردم عراق زمینه ساز کاهش حجم این کالاها شده است.

 

بنا به گفته فرماندار مریوان روزانه بیش از هزار و ۱۰۰ مسافر عراقی از مرز باشماق به وارد مریوان می شوند که با خریداری کالا‌های مورد نیاز مردم و خروج آن از مرز باعث افزایش قیمت و در درازمدت کمیاب شدن این کالا‌ها می‌شوند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر