کد خبر: 2404

مسلمانان اهل سنت و عاشق اهل بیت همواره در ایام محرم اداب و رسوم خاص خود را در جای جای استان برگزار می کنند.

به گزارش کردستان خبر، در ماه محرم در جای‌جای میهن اسلامی، مراسم‌های مختلفی از جمله عزاداری برای شخصیت والای امام حسین(ع) و روز تاسوعا و عاشورا در مساجد و حسینیه‌ها برگزار می‌شود.

 

این ایام در بین مردم اهل سنت و تشیع کردستان نیز از احترام ویژه‌ای برخوردار است، ارادت مردم این دیار به خاندان رسول گرامی اسلام(ص) و امام حسین(ع)، شهید کربلا انکارناپذیر است و منابع و کتاب‌های نویسندگان و شعرای این منطقه به روشنی گویای این حقیقت است.

 

دشمنان اسلام همواره در صدد ایجاد تفرقه و نفاق بین مسلمانان هستند این در حالی است که مسلمانان اهل سنت عاشق اهل بیت پیامبر و امام حسین(ع) است و همواره در ایام محرم اداب و رسوم خاص خود را در جای جای استان کردستان اجرا می کنند.

 

مسأله عاشورا یک عزای همگانی است و این واقعه قلب همه مسلمانان را عزادار می کند، امروز وظیفه ما الگوبرداری از سیره زندگی امام حسین(ع) و عمل به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان پیام حقیقی ایشان در کربلا می باشد.

 

مسلمانان اهل سنت در ماه محرم مراسم های همچون ختم قرآن، سخنرانی ماموستاها و امام جمعه با موضوع واقعه کربلا و پخش نذری را برگزار می کنند و روزه تاسوعا و عاشورا نزد مردم این دیار جایگاه خاصی دارد و بیشتر آنها این دو روز را روزه‌دار هستند.

 

اشعار شعرای کُرد اهل سنت به زبان‌های فارسی، کُردی و عربی نشان از ارادت فراوان مردم کردستان به اهل بیت پیامبر(ص) به ویژه حضرت امام حسین(ع) است.

 

مردم استان کردستان به نوعی هم نماد ملی و هم نوید وحدت اسلامی است که کرد و ترک و سنی و شیعه در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و در ایام محرم عزاداری می‌کنند.

 

ماه محرم در  استان کردستان نیز آیین‌ها و مراسماتی سنتی خاص برگزار می‌شود که می‌توان به مراسم طشت‌گذاری در سریش‌آباد، گل‌گیران در شهرستان بیجار و پخت و پخش آش و شله‌زرد نذری در سنندج اشاره کرد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر