مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان

کد خبر: 2455

حسینی از فعالیت 5800 دستگاه ناوگان باری و 1973 ناوگان مسافری در استان خبر داد.

به گزارش کردستان خبر، سید البرز حسینی درگفتگو با کردستان خبر اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی در استانها ادارات مختلفی زیر مجموعه دارد، حمل و نقل پایانه های قدیم اخیرا از اداره کل راه و شهرسازی استانها جدا شده و در اداره کل حمل و نقل پایانه های استان تحت عنوان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ادغام شده است که متولی دو بخش است یکی نگهداری راه ها اعم از راه های روستایی، فرعی،اصلی،آزاده راه و بزرگراه و دوم سازماندهی حمل و نقل تمامی شرکت های حوزه باری و مسافری؛ حمل و نقل عمومی و شرکت های بین المللی حمل و نقل در سطح استان.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان گفت: در سطح استان7 هزار کیلومتر راه اعم از راهای روستایی فرعی و اصلی و بزرگ راهی داریم و قریب به 600 نفر پرسنل متولی امر نگهداری این بخش است و 23 واحد راهداری با 345 ماشین آلات سبک، سنگین و نیمه سنگین در حوزه نگهداری راه ها و حوزه های استحفاظی استان کار می کنند.

وی یکی از شاخصه های توسعه در هر استان را راه ها و حمل نقل عنوان کرد و افزود: استان کردستان دارای یک پایانه بار در شهر سنندج و یک پایانه سیمان در شهرستان بیجار و 70 شرکت و موسسه حمل و نقل کالا است، تعداد ناوگان بار طبق آمار ثبتی دارندگان کارت هوشمند پنج هزار و 608 دستگاه و تعداد رانندگان بار آن نیز یک هزار و 123 نفر است.

حسینی افزود: این استان دارای 12 پایانه مسافری شامل سنندج، بیجار، قروه و دیواندره هر کدام 2 پایانه و شهرستان های مریوان، دهگلان، کامیاران و سقز هر کدام یک مورد است و در استان 26 شرکت حمل و نقل مسافر، 12 شرکت و موسسه اتوبوسرانی و مینی بوسرانی و 12 شرکت سواری به همراه 67 موسسات و نمایندگی شعبه وجود دارد که ناوگان مسافری آن یک هزار و 937 و چهار هزار و 68 راننده مسافر است.

 

حمل 6 میلیون تن کالا از مبادی شهرهای استان در سال گذشته

 

وی اظهار داشت:درسال 96 قریب به 6 میلیون تن کالا از مبادی شهرهای استان حمل شده که نسبت به سال پیش از آن 12 درصد رشد داشته که از این تعداد 25 درصد روستایی و 75 درصد برون استانی بوده اند که سهم استان از کل جابجایی کشور در این مدت یک و 4 دهم درصد بوده است.

حسینی افزود: در سال 96 همپنین 4/3 دهم میلیون تن کالا به استان وارد شده و عمده کالاهایی که از مبدا استان حمل شده است کالاهای معدنی، ساختمانی، کشاورزی و دامی بوده است در همین سال 400 هزار سفر باری در استان انجام شده است که 28 درصد درون استانی و 72 درصد برون استانی بوده که در مقایسه با آمار کشوری 1/3 دهم درصد سفرهای باری سهم استان ما بود.

 

فعالیت 5 هزار و 800 دستگاه ناوگان باری در استان

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان تعداد ناوگان باری استان را 5 هزار و 800 دستگاه عنوان داشت و افزود: 11 هزار و 263 راننده در بخش جابجایی کالا فعالیت دارند که در مقایسه با کشور 2/3 دهم سهم استان است.

 

فرسوده بودن ناوگان مینی بوس استان

حسینی گفت: هزار و 973 دستگاه انواع ناوگان مسافری فعال در استان وجود دارد که 156 دستگاه اتوبوس، 973 دستگاه مینی بوس، 880 دستگاه سواری است که نسبت به میانگین کشوری 1/3 دهم درصد است و بالابون عمرمیانگین مینی بوس از مشکلات حوزه استان است در کشور میانگین عمر مینی بوس 25 سال است که در استان به 32 سال کشیده می شود که در این مورد مسئولیان و متولیان مربوط باید اقدام نمایند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت:کامیون داران جزو صنوف نجیب و زحمت کش کشور هستند و بیشتر از 90 درصد جابجایی کالا که توسط زمینی در کشور از طریق این قشر زحمت کش انجام میشود.

 

وی به پیگیری خواسته ها و تامین مطالبات رانندگان حمل و نقل عمومی از جمله کامیونداران اشاره داشت و گفت:  مطالبات این قشر طی دو ماه گذشته در دو بخش ملی و استانی پیگیری شد که افزایش 20 درصدی کرایه حمل و نقل، تداوم پرداخت 50 درصد حق بیمه تامین اجتماعی، الزام شرکت های حمل و نقل برای شفاف سازی مالی از جمله نتایج آن است.

حسینی گفت: افزایش 20 درصدی کرایه حمل و نقل به صورت هماهنگ در سطح کشور از طریق انجمن های صنفی مربوطه و تدام پرداخت 50 درصد حق بیمه تامین اجتماعی نیز توسط دولت انجام می شود.

وی تاکید کرد: در این راستا شرکت های حمل و نقل برای شفاف سازی روابط مالی بین رانندگان و شرکت ها و برای سهولت پیگیری تخلفات مالی به دستگاه های کارتخوان تجهیز شدند و به منظور رعایت حال رانندگان سیستم مکانیزه نوبت دهی در پایانه کالای سنندج با هدف ساماندهی اعلام بار در حال اجرا است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان یادآور شد: راه اندازی امکان ارائه انتقادات، پیشنهادات و شکایات رانندگان از شرکت ها در سامانه تلفنی 141 از دیگر اقدامات در راستای پیگیری مطالبات رانندگان بود که در این بخش تاکنون به 131 مورد شکایت رانندگان رسیدگی شده است.

 

پیگیری افزایش سهمیه توزیع لاستیک در استان

 

این مقام مسئول تخصیص سهمیه لاستیک مورد نیاز رانندگان را از دیگر پیگیری های انجام شده در کردستان عنوان کرد و افزود: که تاکنون 1250 حلقه لاستیک توسط نمایندگی مجاز زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت بین ناوگان حمل و نقل استان توزیع شده است و علاوه بر آن اداره کل راهداری حمل و نقل جاده ای کردستان افزایش این سهمیه را از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پیگیری می کند.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر