همزمان با روز جهانی ناشنوایان:

کد خبر: 2501

زنگ خاموش ویژه ناشنوایان در مدارس با نیازهای ویژه استان کردستان نواخته شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، در مراسمی با حضور رییس آموزش و پرورش استثنایی و جمعی از مسئولین استانی، زنگ خاموش همزمان با روز جهانی ناشنوایان به صورت نمادین در مدرسه با نیازهای ویژه توکل سنندج نواخته شد.

خلیل رنجبر رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان در این مراسم گفت: بیش از 380 دانش آموز ناشنوا وکم شنوا در 16 شهرستان در سطح استان با استفاده از خدمات ویژه آموزشی ،پرورشی و حمایتی آموزش وپرورش استثنایی استان در مراکز ویژه ومدارس عادی مشغول به تحصیل می باشند.

رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان تأکید کرد: شنوایی یک توانمندی حیاتی است و اگر مشکل کم شنوایی یا ناشنوایی فرد درمان نشود دچار اختلالات زبانی شده و در زمینه های گفتار،گوش کردن ،خواندن ،نوشتن ،موفقیت های تحصیلی ،ورود به تحصیلات عالیه، آرمان ها و شغل دچار مشکل می شود.

وی با بیان اینکه ناشنوایان برای جامعه هنوز ناشناخته هستند و جامعه نسبت به آنان و نوع معلولیتشان شناخت کمتری دارد؛ یادآور شد: ناشنوایی بدترین نوع معلولیت است و فرد ناشنوا ارتباطش را با سایر افراد از دست می دهد.

رنجبر با بیان اینکه دانش آموزان با نیاز های ویژه شامل تلفیقی- فراگیر، کم توان ذهنی و دیرآموز هستند؛ افزود: از این تعداد دانش آموز با نیازهای ویژه استان یک هزار و 320 نفر کم توان ذهنی بوده و در 70 مرکز خاص و ویژه تحصیل می کنند.

وی اظهار داشت: همچنین سه هزار نفر از این دانش آموزان در زمره دیرآموزان قرار دارند و در مدارس عادی دوره ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.

 

 
انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر