کد خبر: 2529

معاون رئیس جمهور ؛خوشیختانه کالاهای اساسی مردم به اندازه کافی تامین و ذخیره سازی شده و در این رابطه مشکلی وجود ندارد.

به گزارش کردستان خبر، جمشید انصاری عصر ‌امروز در جلسه شورای اداری استان که در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کردستان در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و در سال 93 ما در شرایطی سیاست‌های جدید کشور را ابلاغ و شروع به اجرا کردیم که به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که از سال 89 از سوی آمریکا و متحدین اروپایی و بر اساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کشور ما وضع شده بود، در یک شرایط اقتصادی خاصی قرار داشتیم.

وی اضافه کرد: به‌مدت دو سال پشت سر هم، رشد اقتصادی کشور منفی اعلام شد و در طول سال 91 و 92 مجموعاً 9.8 رشد منفی در این دو سال تجربه کردیم.

بە گفتە انصاری از سال ۹۳ به بعد رشد اقتصادی کشور روند مثبت و در سال ۹۵  بالاترین نرخ رشد را در کشور داشتیم و این روند بە گونەای پیشرفت کە در سال ۹۶ ۷۹۰ هزار فرصت شغلی در کشور بوجود آمدە است.

وی روی کارآمدن دولت جدید در آمریکا و برهم زدن توافقنامه برجام را عامل ایجاد برخی مشکلات برای کشور ارزیابی کرد و افزود: هدف دولت آمریکا در دور تازه تحریم ها بر سه محور قطع دسترسی ایران به منابع ارزی، جلوگیری از مراودات مالی و تحریم کشتیرانی و جلوگیری از ورود کالا به کشوراز اعم برنامه های آنان است.

وی میزان صادرات غیر نفتی در سال گذشته را ۴۶ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: از این مقدار درآمد بخشی صرف تامین کالاهای اساسی، ۲۵ میلیارد دلار صرف خرید مواد اولیه واحدهای صنعتی و هشت میلیارد دلار نیز در بازار غیر رسمی مصرف و توزیع شده است.

انصاری با بیان اینکه ما نیز در مقابل تحریم های آمریکا ستاد مقابله با تحریم تشکیل شده است اظهار داشت: خوشیختانه کالاهای اساسی مردم به اندازه کافی تامین و ذخیره سازی شده و در این رابطه به مردم اطمینان می دهیم مشکلی وجود ندارد.

وی همچنین در خصوص تلاطمات بازار ارز نیز گفت: برآوردها نشان می دهد که قیمت دلار نباید از هفت هزار تومان بیشتر باشد ولی متاسفانه برخی از شرکت ها و پتروشیمی ها ارز خود را در بازار ثانویه عرضه نکردند و این نیز مشکلاتی بوجود آورد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اظهار داشت؛ مطمئنم با همکاری و همراهی یکدیگر از این مرحله دشور نیز گذر خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر