یادداشت؛

کد خبر: 2542

استکبار جهانی از همان اوایل انقلاب اسلامی تا به امروز با استفاده از روش¬های مختلف، درصدد القاء ناکارآمدی نظام اسلامی بوده است.

به گزارش کردستان خبر، استکبار جهانی از همان اوایل انقلاب اسلامی تا به امروز با استفاده از روش­های مختلف، درصدد القاء ناکارآمدی نظام اسلامی بوده است. لذا از همان ابتدا تلاش زیادی داشتند تا با بکارگیری سرویس­های جاسوسی خود از سیا گرفته تا اینتلیجنت سرویس و موساد و ... و حتی با فروش تسلیحات نظامی به دولت های منطقه با استفاده از عوامل خود، نسبت به ناامن کردن منطقه اقدام نموده و یا با راه اندازی جنگ های نیابتی بتوانند ضمن فروش تسلیحات نظامی خود و سود سرشار اقتصادی ناشی از این بحث، آشوب و جنگ را در اطراف مرزهای کشور عزیرمان همواره روشن نگه دارند.

 

اقداماتی از این دست سبب شده که طی چهل سال اخیر همواره سایه تهدید و تحریم بر کشور ما سایه افکنده باشد و کشوری که مورد تهدید و تحریم قرار می گیرد بطور طبیعی سعی خواهد کرد تکیه بر توان داخلی را با عبور از شرایط سخت امنیت اقتدار را برای جامعه خود فراهم نماید. لذا ایران اسلامی که در پرتو آموزه های اسلام ناب و شریعت اسلامی همواره خار چشم دشمنان بوده با تکیه بر این آموزه­ها،بحران­های خود را یکی پس از دیگری خنثی نموده و در دل هر تهدیدی فرصتی ساخته است. یکی از این آموزه­ها، جهت حفظ اقتدار حکومت اسلامی و پیش برندگی آن و غلبه بر هیمنه­ی پوشالی دشمن، تمکین و تمسک به آیه 60 سوره انفال که می فرماید : "وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم وَآخَرینَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ یَعلَمُهُم وَما تُنفِقوا مِن شَیءٍ فی سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیکُم وَأَنتُم لا تُظلَمون" با این هدف نسبت به آرایش نظامی خود و استفاده از برترین اسباب و امکانات نظامی قدرت خود را به دشمن ثابت نماییم. یکی از مهم­ترین شیوه­های ابراز قدرت مرسوم امروز، استفاده از رزمایش­ها و مانورهای نظامی جهت ارائه صلابت حکومت هاست.

 

ایران اسلامی با توجه به شرایط کشور، به لحاظ جنگ اقتصادی و هجمه رسانه ای که دشمن بر علیه ما بکار گرفته و از طرفی شرایط ناامن منطقه که نتیجه سیاست های جنگ طلبانه آمریکا و هم پیمانانشان می باشد و نیز  تحت فشار گذاشتن سایر کشورها برای کاهش خرید نفت از جمهوری اسلامی، شرایط حساسی را برای ما رقم زده است. در این شرایط خاص، یکی از مولفه­های نمایش اقتدار و امنیت و اتحاد خود به دشمن؛ می توان از استراتژی دفع تهدید، بوسیله رزمایش استفاده کرد. چرا که هر جا تهدیدی بر علیه کشور شکل گرفته است برگزاری رزمایش­های نیروهای نظامی تا حد قابل ملاحظه­ای بر دفع تهدیدات و حمایت از حضور مسئولان و مردان دیپلماسی و سیاستگذاران نظام اسلامی برای پاسخگویی به تهدیدات و فشارهای بین المللی مثمرثمر بوده است. رزمایش­های نظامی با بهره­گیری از اطلاعات و تجربه هشت سال دفاع مقدس، پس از تشخیص و تجزیه و تحلیل تهدیدات خارجی، اهداف و سیاست­های دفاعی امنیتی کشور را براساس اهداف و سیاست­های ملی، مقابله با خطرهای تبیین شده، تعیین می کند و با طرح ریزی عملیاتی و بررسی روش و شیوه های مدرن دفاعی، با امکانات، فناوری و تجهیزات نظامی به بازنگری و برآورد فعالیت­های انجام گرفته از سوی نیروهای عمل کننده می پردازد که در نهایت منجر به نمایش اقتدار و توانمندی نظامی می گردد.

 

نیروهای نظامی با انجام رزمایش­های مختلف با تقویت و بالابردن امنیت نظامی در جهت حفظ استقلال و اقتدار کشور می­توانند به حمایت از فعالیت سیاستگذاران در مناسبات سیاسی و بین المللی قدم بردارند. چرا که نیروهای نظامی بازوان توانمند دولت­ها در حمایت و پشتیبانی از استراتژی­های ملی و سیاست­های داخلی نقش حیاتی دارند و در تعیین اهداف امنیتی و ارزیابی توان رزمی و شناخت نقاط ضعف و قوت دشمن نقش بسزایی ایفا می­کنند. بنابراین انجام رزمایش­های نیروهای نظامی، تجهیز امکانات و بالابردن کیفیت سطوح آموزشی، تمرین و ممارست در جهت حفظ توانمندی­ها و کسب اقتدار و امنیت نظامی و همچنین باعث حضور قدرتمند سیاستگذاران نظام در مناسبات بین المللی می گردد و دستاوردهای دیپلماتیک سیاستگذاران در صحنه­های سیاسی و بین المللی تا اندازه قابل توجه در سایه حضور شجاعانه نیروهای مسلح و برگزاری مانورهای قدرتمند با رویکرد بازدارندگی محقق می گردد.

 

در یک نگاه ساده می توان گفت امنیت نظامی تاثیر بسزایی در ایجاد مولفه های دیگر امنیت ملی از جمله امنیت سیاسی، امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی داشته که دستیابی به این امنیت و اقتدار از طریق برگزاری رزمایش­های نیروهای مسلح انجام می­گیرد. درواقع هدف از برگزاری این رزمایش­ها عبارت است از نمایش اقتدار و امنیت و توانمندی نظامی که با جلوگیری از بروز هرگونه تهدید و جنگ، پیروزی درپیشامد و بحران احتمالی را به نمایش می­گذارد.

 

لذا یکی از مناطقی که همواره مورد آمال و آرزوهای خام گروه های تجزیه طلب بوده تا با تعرض به آن ضمن معرفی خود بتوانند زهر چشمی هر چند ناچیز از نظام بگیرند کردستان عزیز بوده، کردستانی که جای جای آن آغشته به خون مردم باشرف کُرد و نقطه به نقطه آن سرشار از خون مهاجر و انصاری است که برای عزت و شرف این خطه از سرزمینمان رنگین است. و امروز بسیجیان این خطه از کشومان قصد دارند با برگزاری نمایش اقتدار خود و ارائه تصویری از توانمندی­های موثر خود در جهت مقابله با تهدیدات احتمالی به میدان آمده و شکوهی خاص از صلابت و غیرت مردم کُرد را به جهانیان نشان دهند. لذا دشمن از این حضور،عرصه را برخود تنگ دیده و شروع به دست و پا زدن کرده است. تا با ارائه تبلیغات مسموم و القای فضای یاس و ناامیدی در میان جامعه و فرافکنی و شبه افکنی ماهیت این حضور را کمرنگ نماید. و با طرح موضوعاتی از قبیل مشکلات معیشتی و اقتصادی اذهان جامعه را منحرف و هدف اصلی این نمایش اقتدار یعنی دستیابی به امنیت پایدار که شرط اصلی  و پایه ای برای تحقق تمام اهداف دیگر است را به حاشیه ببرند. 

 

اما آنچه بطور دقیق قابل طرح است بیان این موضوع است که مردم کردستان تحت لوای پرچم عزت ایران اسلامی و با وجود تمامی مشکلاتی که در عرصه اقتصادی و معیشتی دارند اما وجود امنیت و احساس قدرت در جامعه را به مثابه ستون فقرات برای سرزمین خود می­دانند تا با تکیه بر آن بتوانند مشکلات اقتصادی را با همیت ملی و اعتقادی و دوشادوش هم پشت سر نهاده و از این رهگذر نیز عبور کنند. تا بار دیگر گوشمالی سختی به بزدلانی بدهند که فرزندان کردستان را در مریوان مظلومانه به شهادت رساندند. هرچند که بازهم سیلی اقتدار ایران اسلامی در گوششان فرود آمد و قدرتشان را در حمله موشکی روزهای گذشته، سپاه در هم کوبید و تعداد زیادی از ایادیشان را به درک واصل کرد و بی تردید این مزدوران می دانند که بیشه شیران را اجازه عرض اندام مگسان نیست.    "ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست       عرض خود می بری و زحمت ما می داری"

 

حبیب اله جلیلی، مدرس دانشگاه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر