کد خبر: 2558

رئیس مجلس شورای اسلامی، به منظور حضور در سومین اجلاس مجالس کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا، در رأس هیأتی عازم ترکیه شد.

به گزارش کردستان خبر، آقای لاریجانی علاوه بر سخنرانی در این اجلاس بین المللی با بینالی یلدریم، رئیس مجلس ترکیه و برخی رؤسای مجالس کشورهای شرکت کننده دیدارهایی دوجانبه خواهد داشت.

آقایان افضلی (نماینده اقلید)، خامکانی(نماینده زرند وکوه بنان)، بیگی(نماینده تبریز) و خانم ساعی (نماینده تبریز)، رئیس مجلس را در این سفر همراهی می کنند.

این اجلاس پارلمانی با حضور بیست نفر از رؤسای مجلس و هیأت هایی متشکل از مقامات پارلمانی از 17 کشور آسیایی و اروپایی به مدت سه روز در شهر آنتالیای ترکیه برگزار می شود.

دوره اول و دوم اجلاس مجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در کره جنوبی و مسکو برگزار شده است و ترکیه برای نخستین بار میزبانی این اجلاس را برعهده دارد.

گفتنی است کشورهای ویتنام، ازبکستان، ترکمنستان، ترکیه، تایلند، تاجیکستان، سریلانکا، اسلواکی، صربستان، عربستان سعودی، روسیه، قطر، فیلیپین، پاکستان، مغولستان، لیتوانی، لائوس، کویت، قرقیزستان، کره جنوبی، قزاقستان، اردن، ژاپن، عراق، ایران، اندونزی، مجارستان، چین، کامبوج، بلغارستان، برونئی، بوسنی و هرزگوین، بلاروس، بحرین، جمهوری آذربایجان، ارمنستان ؤ افغانستان برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرده اند.

توسعه و تبادلات تجاری؛ محور اجلاس مجالس اوراسیا

آقای لاریجانی پیش از سفر به ترکیه برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در خصوص اهداف سفر گفت: این سفر مربوط است به طراحی که رئیس پارلمان دومای روسیه و کره جنوبی از مدت ها پیش انجام داده اند تا کشورهای منطقه اوراسیا جلساتی با یکدیگر داشته باشند و اقتصاد و توسعه کشورهای منطقه اوراسیا را با رایزنی با یکدیگر انجام دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ​ابتدا تعداد اعضایی که به این اجلاس پیوستند محدود بود اما بعد از مدتی دایره آن وسیع تر شد و در حال حاضر به بیش از 40 کشور رسیده است.

آقای لاریجانی تاکید کرد: منطقه اوراسیا یکی از مکان هایی است که باید به آن توجه کرد و اتفاق نظر بین ایران و روسیه در زمینه توسعه همکاری ها نیز در این قالب است.

وی با بیان اینکه این اجلاس، سومین اجلاس مرتبط با این موضوع است تصریح کرد:​ ابتدا اجلاس هایی در روسیه و کره جنوبی برگزار شده است و در حال حاضر نیز قرار است این اجلاس در ترکیه برگزار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص اهداف سفر گفت: تمرکز اهداف سفر توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین این کشورها است.

آقای لاریجانی افزود:​ پارلمان ها نیز باید تلاش کنند زمینه های این اقدام و این روابط را هم از نظر مسیر قانونی و هم تعاملاتی که با دولت هایشان دارند، تسهیل کنند.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر