کد خبر: 2633

اولین جشنواره انار با برگزاری مراسم افتتاحیه در روستای ناو بخش هورامان برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، آیین افتتاحیه جشنواره انار با حضور مردم، مسئولان و اهالی رسانه و خبرنگاران در روستای ناو از منطقه اورامانات استان کردستان برگزار شد.

در این آیین محمدرشید شریفی، رئیس شورای روستای ناو، اظهار کرد: روستای ناو آخرین روستای شهرستان سروآباد است که ۹۷ کیلومتر از مرکز سروآباد فاصله دارد و این روستا دارای ۱۴۸ خانوار مشتمل بر ۴۸۵ نفر جمعیت است.

رئیس شورای روستای ناو عنوان کرد: این روستا دارای بافت سنتی، مدرسه و مرکز بهداشت است اما جاده ارتباطی آن بسیار نامناسب بوده که امیدواریم فرمانداری نگاه ویژه ای به این روستا داشته باشد.
 
وی یادآور شد: ما این موضوع را به وزارت خانه هم ارجاع داده ایم اما تاکنون هیچ نتیجه ای نگرفته ایم.
 
معاون اجرایی فرماندار سروآباد هم در بخش پایانی این مراسم اظهار کرد: شهرستان سروآباد با وسعتی معادل ۱۲۰۰ کیلومتر مربع در جنوب غربی استان کردستان قرار گرفته است.

 

محمود عبدی با اشاره به اینکه این شهرستان از دو شهر سروآباد و اورامان تخت تشکیل شده است، افزود: طبق آخرین سرشماری، این شهرستان دارای ۴۵ هزار نفر جمعیت است.

 

معاون فرماندار شهرستان سروآباد در ادامه عنوان کرد: مساحت باغات انار سروآباد ۳۵۰ هکتار است که از این میزان ۲۸۰ هکتار آن باغات بارور و ۷۰ هکتار غیربارور است.
 
وی متوسط تولید انار را ۱۸ تن در هر هکتار اعلام کرد و گفت: میزان پیش بینی تولید انار در سال جاری ۵ هزار تن بوده است.
 
عبدی اعلام کرد: بیشترین میزان برداشت در واحد هکتار در این شهرستان ۳۰ تا ۳۵ تن و مربوط به باغات درجه یک است که شرایط استاندارد، تغذیه مناسب و عملیات به‌باغی در آن رعایت شده است.
وی ارقام انار در شهرستان سروآباد را شامل ملس، رباب و ارقام بومی اورامان ذکر کرد و گفت: سروآباد در تولید انار از لحاظ سطح و میزان در استان کردستان رتبه اول را داراست.

 

عبدی، افت محسوس در مهرماه و آبیاری نامنظم در بعضی از باغات را عامل ترکیدگی در باغات انار دانست و تصریح کرد: در این خصوص مدیریت مناسب در زمینه آبیاری و تغذیه پیشنهاد شده است.

 

وی بیشترین مساحت باغات انار و تمرکز این محصول را در روستاهای گواز، بلبر، ژیوار، سلین، رودبار و دلمرز عنوان کرد و افزود: بیشترین میزان مصرف انار به صورت تازه خوری و در بازارهای داخلی صورت می گیرد و مابقی نیز به صورت آب انار، رب انار، رنگ رزی و دارویی مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 
 
انتهای پیام/

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر