کد خبر: 2646

اولین جشنواره انار اورامان شامگاه جمعه در روستای سلین به کار خود پایان داد.

به گزارش کردستان خبر، پس از سه روز اولین جشنواره انار اورامان شامگاه جمعه به کار خود پایان داد.

آیین افتتاحیه این جشنواره روز چهارشنبه(25 مهر) در روستای ناو برگزار شد و پس از آن برنامه‌های جنبی این جشنواره در روستاهای نوین، بلبر، کلجی، ژیوار و سلین پیش رفت.

بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه و مطبوعات استان از باغ‌های انار روستاهای این منطقه طی سه روز، از دیگر بخش‌های اولین جشنواره انار اورامان بود.

 

همچنین در روز پنج شنبه هم المان انار در روستای بلبر رونمایی شد.

 

آیین اختتامیه اولین جشنواره انار اورامان شامگاه جمعه(27 مهر) با حضور پرشور مردم و مسئولان در روستای سلین برگزار شد.

 

این آیین به زبان‌های کُردی، اورامی، فارسی و قرائت متنی انگلیسی برای گردشگران خارجی و معرفی منطقه اورامان و انار و زیبایی‌های آن برای حضار اجرا شد.

 

در ادامه آیین اختتامیه، بارش شدید باران هم این مراسم را تعطیل نکرد و حضار تا پایان جشنواره به تماشای بخش‌های مختلف آن پرداختند.

 

رقص انار توسط کودکان روستاهای منطقه اورامان با پوشش لباس کُردی، دف نوازی، اجرای آهنگ به زبان کُردی و قرائت اشعار محلی در وصف انار از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

 

صباح محمدی، در این مراسم از حضور 200 گردشگر خارجی در این مراسم خبر داد و گفت: سالانه بیش از 3 هزار تن انار از باغات منطقه اورامان برداشت می شود.

 

بخشدار اورامان گفت: جشنواره انار در راستای توسعه باغات و گردشگری در سه بخش به اجرا در می آید.

 

وی اظهار داشت: بخش نخست آن شامل همین برنامه، بخش دوم هم در قالب برپایی نمایشگاهی از آثار عکاسانی که از افتتاحیه وارد این منطقه شدند و از برداشت این محصول عکس تهیه کردند، در دهه اول آبان ماه برگزار خواهد شد.

 

محمدی یادآور شد: در بخش سوم این جشنواره هم سمیناری با موضوع باغداری انار در دانشگاه پیام نور مرکز کردستان برگزار می شود.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم در ادامه اظهار کرد: آب خوبی در سدهای کنار دست باغ‌های این منطقه وجود دارد اما باغ‌ها تشنه هستند که حق همه کشاورزان آنهاست که از این آب ها استفاده کنند.

 

در پایان هم همه حاضران با میوه انار پذیرایی شدند و از غرفه‌های نمایشگاهی جنب مراسم بازدید کردند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر