کد خبر: 2671

در هفته گذشته ۱۰ زلزله بیش از سه ریشتر در استان‌های کشور به ثبت رسید.

به گزارش کردستان خبر، در هفته گذشته ۱۰ زلزله بیش از سه ریشتر در استان‌های کشور به ثبت رسید که از این تعداد سه زلزله مربوط به استان‌های کرمان و کرمانشاه بوده است.

در این مدت علاوه بر آنکه استان‌های کرمان با زلزله ۳.۲ و کرمانشاه‌ با زلزله‌های ۳.۶ و ۳.۱ لرزیدند، هفت زلزله‌دیگر با بزرگای بیش از ۳ در استان‌های همدان، فارس، هرمزگان، کردستان و بوشهر به ثبت رسید.

در عسلویه بوشهر به دلیل فعال بودن گسل "عسلویه" در این منطقه همواره زلزله‌های مهمی رخ می‌دهد که با توجه به اهمیت بسیار بالای اقتصادی عسلویه، این منطقه از اهمیت بالایی از نظر وضعیت لرزه خیری برخوردار است.

جزئیات زلزله هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۸ مهر

در "دهرم" استان فارس زلزله ۲.۹،   "کوشکنار" استان هرمزگان زلزله ۲.۸، "منوجان" استان کرمان زلزله ۲.۸، "نایبند" استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵ رخ داد.

در "هجدک" استان کرمان بعد از یک زلزله ۲.۹ زلزله‌ای با بزرگای ۳.۲ را تجربه کرد که عمق آن در شش کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۳۷ کیلومتری هجدک، ۴۶ کیلومتری شهداد و ۴۸ کیلومتری چترود این استان بوده است.

تازه آباد استان کرمانشاه نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در ۹ کیلومتری و کانون آن در ۹ کیلومتری تازه آباد، ۳۳ کیلومتری جوانرود و ۳۶ کیلومتری ازگله این استان گزارش شد.

یکشنبه ۲۹ مهر

زلزله ۳.۱ در "تازه اباد" استان کرمانشاه اولین زلزله مهم روز ۲۹ مهر بوده است که در عمق ۸ کیلومتری و در ۱۵ کیلومتری تازه آباد، ۲۷ کیلومتری جوانرود و ۳۴ کیلومتری کوزران این استان رخ داد.

در "رباط سنگ" استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، "بهاباد" استان یزد زلزله ۲.۷،   "هجدک" استان کرمان زلزله ۲.۶، "جویم" استان فارس زلزله ۲.۹، "برازجان" استان بوشهر زلزله ۲.۹، "بهاباد" استان یزد زلزله ۲.۷،   "هجدک " استان کرمان زلزله ۲.۶، "جویم" استان فارس زلزله ۲.۹، "برازجان" استان بوشهر زلزله ۲.۹، "سیرچ" استان کرمان زلزله ۲.۹، "اشنویه" استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶، "مورموری" استان ایلام زلزله ۲.۹ و "ارکواز" استان ایلام زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

دوشنبه ۳۰ مهر

"فریدون شهر" استان اصفهان با زلزله ۲.۵، "کورزان" استان کرمانشاه با زلزله ۲.۵، "ینگی قلعه علیا" با زلزله ۲.۷، "جندق" استان اصفهان با زلزله ۲.۵ و "تازه کند نصرت آباد" استان آذربایجان غربی با زلزله ۲.۵ لرزید.

در "نهاوند" استان همدان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ به ثبت رسید که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون این زمین لرزه در ۸ کیلومتری نهاوند، ۱۸ کیلومتری برزول و ۲۰ کیلومتری گیان استان همدان بوده است.

سه‌شنبه اول آبان

در "لوشان" استان گیلان زلزله ۲.۹ و در "تازه آباد" استان کرمانشاه زلزله ۲.۷ رخ داد.

در "دهرم" استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ به ثبت رسید که عمق آن در ۸ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۶ کیلومتری دهرم، ۴۳ کیلومتری افزر و ۵۱ کیلومتری قیر این استان بوده است. زلزله ۲.۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

چهارشنبه ۲ آبان

در "بندر چارک" استان هرمزگان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

در "هشتبندی" استان هرمزگان زلزله‌ای با بزرگای ۳.۴ رخ داد که عمق آن در ۳۸ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۱۹ کیلومتری هشتبندی و ۲۸ کیلومتری سندرک استان هرمزگان و ۴۳ کیلومتری منوجان استان کرمان بوده است.

پنج‌شنبه ۳ آبان

در "سرپل ذهاب" استان کرمانشاه ززله ۲.۶، "فاریاب" استان کرمان زلزله ۲.۵ و "گلباف" استان کرمان زلزله ۲.۸ رخ داد.

در "کوشکنار" استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ به ثبت رسید که عمق آن در ۲۱ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۱۴ کیلومتری کوشکنار استان هرمزگان، ۲۳ کیلومتری عسلویه استان بوشهر و ۳۱ کیلومتری مهر استان فارس گزارش شد.

در "دهرم" استان فارس نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ و در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین‌لرزه در  ۲۶ کیلومتری دهرم، ۴۴ کیلومتری افزر و ۵۳ کیلومتری قیر این استان بوده است.

 

زلزله ۳.۶ "کانی‌سور" استان کردستان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز سه آبان ماه بوده است. کانون رومرکز این زمین‌لرزه در ۱۱ کیلومتری کانی‌سور و ۲۲ کیلومتری بانه استان کردستان و ۲۳ کیلومتری سردشت استان آذربایجان غربی گزارش شد.

 

عسلویه استان بوشهر نیز با زلزله‌ای به بزرگی ۳.۵ لرزید. عمق این زمین‌لرزه در ۶ کیلومتری و کانون آن در ۱۷ کیلومتری عسلویه استان بوشهر، ۱۹ کیلومتری کوشکنار استان هرمزگان و ۲۷ کیلومتری مهر استان فارس بوده است.

جمعه ۴ آبان

زلزله ۳.۳ "زاغه" استان لرستان اولین رخداد لرزه‌ای روز ۴ آبان ماه بوده که در عمق ۸ کیلومتری و در ۱۹ کیلومتری زاغه، ۲۶ کیلومتری خرم آباد و ۳۱ کیلومتری سپید دشت استان لرستان بوده است.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر