کد خبر: 2766

کانون فضای مجازی ثعبان سنندج به همت جوانان فعال در حوزه فناوری اطلاعات شکل گرفته است.

به گزارش کردستان خبر، اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند بسیاری از پدیده های دیگر دارای پیامدهای مثبت و منفی می باشد که با برنامه ریزی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی می توان از آثار و دستاوردهای مثبت آن بهره گرفت و پیامدهای منفی را به حداقل رساند.

هیچ فناوری مثل فناوری اطلاعات و فضای مجازی تاثیر چند جانبه بسیار مثبت و بسیار منفی روی هم ابعاد زندگی فردی و اجتماعی جوامع نداشته است.

فناوری اطلاعات و فضای مجازی، تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد، فرهنگ،‌ سیاست، اجتماع و حتی امنیت ملی کشورها داشته است، ما همیشه به فناوری از جنبه کاملا مثبت نگاه می‌کنیم، اما فناوری می‌تواند استفاده‌های مضری هم داشته باشد.

تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و به خصوص فضای مجازی، در عین اینکه کاربرد های مثبت داشته و مخاطب را از رخدادها و وقایع مطلع نمایند، محدودیت‌ها و امکاناتی را در خود دارند که کاربر را به خود وابسته کرده و امکان تحلیل را از وی سلب می نمایند به این معنی که مخاطب این رسانه‌ها، دانستن را مقدم بر تحلیل کردن می‌داند و این نخستین قدم برای از بین رفتن تفکر انتقادی و نقاد در جامعه‌ است.

 

در کشور ما با وجود تدابیر مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های کلی فضای مجازی از طرف ایشان، کم کاری‌های زیادی صورت گرفته که نتایج آن در جامعه مشهود و محسوس است.

به نظر می رسد تا زمانی که مسئولین فرهنگی و دست اندرکاران تعلیم و تربیت کشور، اعتقاد و باور راسخی به جنگ نرم رسانه ای دشمن که با سوء استفاده از ابزارهای متنوع اتفاق می افتد نداشته باشند، نمی توان افق روشنی در این رابطه متصور بود.

 

مدتی است جمعی از جوانان پرشور شهرستان سنندج و فعال در حوزه ای تی و حوزه فناوری اطلاعات که از فعالان مذهبی نیز می باشند کانونی را زیر نظر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج تشکیل داده اند و به فعالیت در این حوزه می پردازند.

 

حجت‌الاسلام علی رضا کاوه رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج اظهار داشت:کانون ثعبان با مجوز این اداره و در حوزه رسانه و فناوری اطلاعات کلاس ها و دوره ها را برگزار می نماید.

وی افزود: امروز نیز کارگاه سواد رسانه ای و فضای مجازی با حضور حسین حق پناه از مدرسین حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی برگزار خواهد شد.

وی گفت: این کانون تازه تاسیس که جایش در بین دیگر کانون های فرهنگی و قرآنی خالی بود مدتی است که با حضور جوانان فارغ التحیل و فعال رشته های آی تی و فناوری اطلاعات تاسیس شده است و با توجه به اینکه فضای جامعه تحت تاثیر جنگ نرم است این کانون با این جوانان علاقمند فضای آماده ای است تا وظیفه اگاه سازی جامعه و بالخص جوانان را در حوزه رسانه ای را به نحو احسن انجام می دهد.

حجت‌الاسلام کاوه، رسانه ها را از تاثیر گذارترین ابزار در جامعه عنوان و اظهار کرد:آگاهی رسانی در حوزه فضای مجازی و رسانه موجب هدایت و استفاده درست از آنها می شود.

حجت‌الاسلام علی کاوه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج قبل تر نیز با برگزاری گفتمان های دانش آموزی و دانشجویی، کرسی های آزاد اندیشی با تاکید بر فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی در سطح دانشگاه ها، مدارس، کانون های قرآنی وارد عرصه اطلاع رسانی در خصوص فضای مجازی شده ایم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج فعالیت های قرآنی و دینی را از دیگر وظایف این نهاد بیان کرد و افزود: برگزاری کلاس های سبک زندگی اسلامی، دوره های آموزشی در رابطه با مسائل اجتماعی و فرهنگی و معظلات جامعه در تمام سطح شهرستان بویژه در نقاط حاشیه شهر انجام می شود.

حجت الاسلام کاوه خاطر نشان ساخت: 60 هیات مذهبی و 14 موسسه قرآنی و 110 خانه قرآن شهری و روستایی با حضور مربیان کاربلد و دوره دیده به ارائه خدمات فرهنگی و قرانی در تمام طول سال بویژه در ایام و مراسمات مذهبی می پردازند.

وی در ادامه گفت: امروزه اینترنت و شبکه های اجتماعی از تکنولوژی های روز و نیازهای امروز جامعه هستند و دارای پیامدهای مثبت و منفی می باشد که با برنامه ریزی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی می توان از آثار و دستاوردهای مثبت آن بهره گرفت و پیامدهای منفی را به حداقل رساند و ما با برگزاری کلاس ها و دوره ها توسط هیات و کانون های مذهبی با تاکید بر سواد رسانه ای به دنبال این امر هستیم.

 

طبق آمار، جمعیت شهرنشین بطور متوسط سه ساعت درگیر فضای مجازی هستند

 

 

حسین حق پناه عضو هیأت تالیف کتاب درسی تفکر و سواد رسانه ای گفت: از 1965 که اصلاح سواد رسانه ای ماشان مک یوهان به عنوان دانشمند حوزه ارتباطات به کار برد تا امروز که در عصر رسانه های نوین زندگی می کنیم سواد رسانه ای به عنوان  یکی از مهمترین مهارت های عمومی در جهت مدیریت صحیح و درست  با رسانه ها که باید همه افراد یاد بگیرند و از آن استفاده کنند در نیا مطرح بوده است.

این مدرس سواد رسانه ای افزود: درکشور ما این مفهوم با تاخیر وارد دانشگاه ها شد و خیلی هم طول کشید که ترجمه شود به زبان عمومی تا همه مردم از سواد رسانه ای در جهت مواجهه صحیح با رسانه استفاده کنند.

وی در کارگاه آموزش سواد رسانه ای در سنندج گفت: اکنون ما شاهد شکل گیری یک زیست جدید در فضای مجازی هستیم یک مجازیستم یک زندگی که به موازات زندگی واقعی ما در فضای مجازی رخ می دهد ما باید علاوه بر سواد رسانه ای باید به سمت سواد فضای مجازی حرکت کنیم چون دیگر اینطور نیست که فضای مجازی جزوی از زندگی ما باشد این ما هستیم که جزوی از مجازیسم و زندگی در فضای مجازی تلقی می شویم.

حق پناه ادامه داد: امروزه دیگر فضای مجازی یک صحفه وب نیست بلکه ارتباطات ما تاکسی گرفتن ما خرید ما کنش های سیاسی و اقتصادی ما همه در بستر فضای مجازی رخ می دهد سواد فضای مجازی به ما کمک می کنید که اول یاد بگیریم چگونه دسترسی صحیح و مدیریت شده ای به فضای مجازی داشته باشیم و از فرصت هایش استفاده بکنیم دوم چگونه بتوانیم اخبار اطلاعات و ارتباطات را با تفکر انتقادی در فضای مجازی پیش ببریم هر چیزی را نپذیریم هر حرفی را باور نکنیم و هر ارتباطی را شکل ندهیم و سوم مورد نیز چگونه بتوانیم از فضای مجازی در جهت زندگی بهتر و تولید رسانه ای برای شغل خانواده و حرفه خودمان استفاده بکنیم.

 

اکنون با توجه به اینکه نمی توان از رسانه و فضای مجازی دور بود مطلب این است که مسئله را باید فهمید و سریعا به آن پاسخ داد سواد رسانه ای میخواد این را یاد بدهد که خانواده و جوانان ما باید بتوانند بهترین استفاده را ببرند از رسانه ها و فضای مجازی ببرند و در جهت زندگی صحیح ازآن استفاده کنند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر