باحضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری؛

کد خبر: 2779

ستاری در جمع کارآفرینان و فناوران جوان کردستان:مزیت های بومی کردستان در خدمت خلق ارزش افزوده قرار می گیرد.

به گزارش کردستان خبر، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که برای بازدید از چند طرح و پروژه دانش بنیان تولیدی استان، به سنندج سفر کرده است؛ پس از ورود به سنندج و دیدار با نماینده مقام معظم رهبری در کردستان از پارک نوآوری بازدید و سپس مرکز نوآوری دانشگاه کردستان را افتتاح کرد.

 

مزیت های بومی کردستان در خدمت خلق ارزش افزوده قرار می گیرد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  در جمع کارآفرینان و فناوران مستقر در پارک علم و فناوری کردستان گفت:  ظرفیت استان کردستان در حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان با ظهور نسل جدیدی از کارآفرینان که عمدتاً دارای سن زیر ۳۰ سال هستند شکوفا می شود.

 رئیس بنیاد ملی نخبگان،  با اشاره به محیط زیست کردستان به عنوان یکی از ضرورت های توسعه کسب و کارهای جدید، اظهار کرد:   یکی از پایه های اساسی اقتصاد دانش بنیان،  توجه به ضرورت های زیست محیطی است و جوانان کارآفرین نسل جدید می بایست ضمن پرهیز از تخریب محیط زیست،  به دنبال راهکارهای خلاقانه و ایجاد ارزش افزوده برای حل مشکلات استان باشند.

 ستاری با بیان اینکه حمایت های زیرساختی از توسعه و رونق زیست‌بوم کارآفرینی در کردستان با شتاب بیشتری ادامه می یابد، افزود:  ظرفیت خوبی در استان کردستان از جمله کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی و گیاهان دارویی وجود دارد که از این ظرفیت ها در مسیر  توسعه کسب و کارهای خلاق حمایت می کنیم.

 وی توسعه کسب و کارهای خلاق را به عنوان خط جدید حمایتی  معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری یادآور شد و افزود:  در راستای حمایت معاونت علمی و فناوری از کسب و کارهایی که دارای توانمندی ایجاد ارزش افزوده است اما در زمره شرکت های دانش بنیان قرار نمی گیرد،  حمایت از کسب و کارهای خلاق در دستور کار قرار گرفته و برای پیشبرد روند توسعه این شرکت ها، زمینه لازم برای فعالیت صندوق پژوهش و فناوری استان  فراهم شده است.

 

سه هزار و ۷۰۰ شرکت فناور در کشور فعال است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین بخش از سفر به کردستان، با آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان دیدار و گفت و گو کرد.

سورنا ستاری امروز در این دیدار با اشاره به اینکه سه هزار و ۷۰۰ شرکت فناور در کشور فعال است، گفت : میزان فروش این شرکت‌ها در سال گذشته ۶۰ هزار میلیارد تومان بود.

وی افزود: پیش بینی می‌شود در سال جاری میزان فروش محصولات شرکت‌های فناور کشور به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه هدف دولت سوق دادن شرکت ها‌ی فناور به سمت صادرات است اضافه کرد : بر اساس برنامه ریزی انجام شده این معاونت میزان صادرات این شرکت‌ها طی دو سال باید به یک میلیارد دلار افزایش پیدا کند .

ستاری گفت : هر چند صادرات این محصولات در بخش آی تی قابل سنجش نیست ، اما تمام آمار و داده‌های اطلاعاتی در زمینه محصولاتی از جمله داروها ، قطعات فناورانه موجود است.

ستاری با اشاره به وجود نیروی انسانی کارآمد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور اضافه کرد : مهمترین هدف دولت با توجه به دانش‌ها و استعداد‌های این نیرو‌ها سوق دادن این پتانسیل‌ها به سمت فرهنگ کارآفرینی است.

 وی در خصوص توانمندی استان کردستان در این حوزه گفت : نیرو‌های استان پیگیر ، جدی و مصمم هستند که با کمترین امکانات به دنبال دستیابی به بیشترین سود و تولید هستند.

 

دیدار با خانواده نخبه و ریاضیدان کردستانی

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین در حاشیه سفر به استان کردستان، با خانواده فریدون درخشانی( کوچر بیرکار)نخبه ریاضیدان کردستان دیدار و گفت و گو کرد.

ستاری در این دیدار ضمن اشاره به حمایت بنیاد ملی نخبگان از این نخبه ایرانی، از ایجاد زمینه فعالیت نخبگان به منظورترویج علم و فراهم آوردن زمینه تربیت دیگر استعدادهای برتر در کشور خبر داد.

کوچر بیرکار ریاضیدان کردستانی و استاد دانشگاه کمبریج توانست به عنوان دومین ایرانی، جایزه فیلدز مهم‌ترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات را از آن خود کند.

 

افتتاح ساختمان بنیاد نخبگان کردستان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه سفر به سنندج، همراه با استاندار، رییس پارک علم و فناوری و رییس بنیاد نخبگان کردستان ساختمان بنیاد نخبگان کردستان را افتتاح کرد.

 ساختمان احمدزاده، دارای ۸۰۰ مترمربع زیربنا و در چهار طبقه به این منظور اختصاص یافت.

طی سفر پیشین معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سال ۱۳۹۴ به کردستان تخصیص ساختمان به بنیاد نخبگان کردستان تصویب شد که پس از تجهیز و آماده سازی، امروز افتتاح شد.

نخستین طبقه اول به موزه و نمایشگاه برای معرفی نخبگان کردستانی اختصاص می یابد و دیگر طبقات نیز در اختیار نخبگان برای هم افزایی، برگزاری نشست های علمی و ایده پرداری قرار می گیرد.

 

بازدید و افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه کردستان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بخش دیگری از این سفر یک روزه،  مرکز نوآوری دانشگاه کردستان ر افتتاح کرد. همچنین ظرفیت های این دانشگاه برای توسعه فناوری و استقرار واحدهای نوآور مورد بازدید قرار گرفت.

 

پایان پیام/

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر