رئیس جمهور عراق در تهران وعده داد

کد خبر: 2814

فرشادان با اشاره به دیدار برهم صالح با لاریجانی: رئیس جمهور عراق از لغو روادید برای تجار ایرانی خبر داد.

به گزارش کردستان خبر، سیّدمهدی فرشادان با اشاره به دیدار و نشست خود به همراه رئیس مجلس و جمع دیگری از نمایندگان با برهم صالح، رئیس جمهور عراق، افزود: در این دیدار بر لزوم ادامه خطوط ریلی کشور تا مریوان و نیز اتصال آن به شبکه حمل و نقل ریلی عراق تأکید شد، چرا که این مسأله می‌تواند تأثیر به سزایی در گسترش روابط اقتصادی دو جانبه داشته باشد.

 

وی به موضوعات مهم در این جلسه اشاره کرد و گفت: آنچه موجب ضرر و زیان اقتصادی به هر دو کشور ایران و عراق شده، بسته شدن مرز سیرانبند بانه است که رئیس جمهور عراق در واکنش به این مساله وعده داده که در اولین فرصت مشکل مرز سیرانبند بانه را حل کند.

 

فرشادان می‌گوید: احداث شرکت شهرک‌های مشترک در سنندج یا مریوان از دیگر پیشنهاداتی بود که در این دیدار میان طرفین مطرح شد.

 

وی از رایزنی درباره اخذ گمرک خارج از عرف و پایین آمدن سطح اعتماد عمومی بازرگانان و تجار ایرانی در این دیدار گفت و اظهار داشت: به دلیل اختلاف بین دولت اقلیم و بغداد، صادرات کنندگان ما در زمان تردد از اقلیم کُردستان یک بار به حکومت اقلیم و یک بار هم به دولت عراق، گمرک پرداخت می‌کنند که این امر باعث افزایش قیمت اجناس صادراتی و متضرر شدن تجار و بازرگانان کُرد و ایرانی می‌شود.

 

نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات رئیس جمهور عراق در این دیدار هم گفت: برهم صالح «سنندج» و «سلیمانیه» را از لحاظ مسافت و فرهنگی، دارای اشترکات فراوان برشمرد.

 

فرشادان از وعده برهم صالح درباره لغو روادید برای تجار ایرانی نیز خبر داد و افزود: رئیس جمهور عراق گفته در خصوص لغو روادید میان ایران و عراق صحبت کرده و دستور داده تا روادید برای تردد تجار ایرانی لغو شود.

 

وی اضافه کرد: برهم صالح همچنین ابراز امیدواری کرد زمانی برسد که ایرانیان بتوانند از سنندج به سمت سلیمانیه و از مهران به سمت نجف رانندگی کنند و اتوبان میان این شهر‌ها به یکدیگر متصل شود.

 

نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برهم صالح در حاشیه این دیدار به او قول داده با توجه اهداف سفرش به ایران و ظرفیت‌های مشترک، در یکی از شهر‌های کُردستان ایران برای احداث شرکت شهرک‌های مشترک اقدام کند.

 

فرشادان به اهمیت گسترش روابط ریلی میان دو کشور، از نگاه برهم صالح اشاره داشت و گفت: رئیس جمهور عراق وعده داده برای احداث مناطق صنعتی مشترک در مریوان و طرح‌های مشترک دیگر با هدف تقویت روابط اقتصادی اقدام خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر