کد خبر: 2829

یکی از بزرگترین مراسمات مولودی خوانی در جهان اسلام با حضور هزاران نفر از عاشقان و محبان پیامبر(ص) برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، پانزدهمین یادواره خالق مولودنامه مرحوم سید بهاءالدین شمس‌قریشی با حضور پرشور گروه‌های مولودنامه‌خوان و مردم عاشق رسول مهربانی سنندج در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

مسجد جامع سنندج یکی از مکان‌های بزرگ تجمع مسلمانان در جهان اسلام است که در مناسبت‌های مختلف مملو از محبان دین و پیروان رسول‌ الله (ص) و آل و اصحاب او می‌شود.

 

استان کردستان در ماه ربیع الاول که به نام ماه مولود نام برده می شود در مساجد ، تکایا و خانه های مردم مراسم های کوچک و بزرگ مولودی خوانی بر گزار می گردد و در این ماه مردم با جشن و سرور میلاد فرخنده حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را گرامی می دارند.

 

در این ایام مردم دین مدار استان با ذکر اوصاف و سجایای آن حضرت ، ضمن شکرگزاری به خالق هستی توصیه هاو آموزه های  بلند و متعالی دین اسلام  را بازگومی کنند و ضمن ندای ضرورت اتحاد بین مسلمین ، پیام مترقی صلح و مساوات و خیر و نیکی این دین مبین را یکصدا ندا می دهند.

 

در سنندج نیز که به نام شهر مساجد و مناره ها ومزین شده به  شهر دارالعلم و تدین نیز می باشد این ایام جشن ها ی گسترده ای برگزار می گردد که با حضور گسترده دلدادگان حضرت ختمی مرتبت محمد المصطفی (ص) شور و شعف بی مانندی را رقم می زند.

 

مولودی‎خوانی همراه با  دف‌نوازی که با فرهنگ مردمان کردستان عجین شده همراه با پخش نقل و شیرینی و ذکر اوصاف و سجایای خاتم المرسلین(ص) از ویژگی های این برنامه است.

 

 

 

در این مراسم مولودی خوانی آنچه که مشترک است قرائت اشعار زیبای عارف نامی کرد شمس الاشراف مولانا سید بهاء الدین شمس قریشی است که نزدیک به یک قرن پیش در مدح و ثنای حضرت رسول (ص) تحت عنوان مولود نامه در 9 فصل و دعای عتم در 417 بیت وقالب منظومه مثنوی با زبان کردی سورانی لهجه سنه ای  به رشته تحریر در آورده است که در آن ضمن شرح زندگی و اوصاف  حضرتش توصیه های دین مبین اسلام را نیز برای رسیدن به سعادت بیان می نماید.

 

در شبی که به دیدگاه اهل سنت، شب میلاد نبی مکرم اسلام(ص) است، پانزدهمین  یادواره سید بهاء الدین  شمس‌قریشی با حضور گسترده مردان و زنان، کودکان و پیران و اقشار مختلف مردم در محل مسجد جامع سنندج برگزار شد.

 

برنامه‌ای که با کمترین هزینه‌ مردمان زیادی را بدون کارت دعوت به صحن جدید مسجد دارالاحسان کشاند تا با پیامبر اسلام(ص) تجدید میثاق کنند.

 

مسجد از همان ساعت اولیه برگزاری پانزدهمین یادواره شمس قریشی آکنده از جمعیت بود، مردمی که از دور و نزدیک برای شرکت در مراسم میلاد پیامبر نور ورحمت آمده بودند، گروه‌های دف‌نوازی غالباً نسل جوان  یکی پس از دیگری به اجرای برنامه می‌پرداختند.

 

 

صحنه‌های زیبایی که با اشک و دعا خلق می‎شد و به دف و سماع گره خورده بود را نمی‌توان با زبان و قلم بیان کرد، همه با هم و یک صدا نام پیامبر رحمت و مهربانی را فریاد می‌زدند.

این شب، شب متفاوتی بود که به همت حوزه هنری استان کردستان برای مردم کردستان رقم خورد و در آن بار دیگر وحدت مثال زدنی مردم استان کردستان به زیبایی به تصویر درآمد و فرصتی فراهم شد تا مردم و مسئولین یکبار دیگر در کنار هم قرار گیرند و یکپارچه دعای سرافرازی ملت مسلمان سر داده شود و شکرگزار نعمات و امنیت امروز کشور باشند.

حضور اقشار مختلف مردم و مسئولین نماینده ولی فقیه در استان ، معاون استانداری کردستان ، مدیرکل تبلیغات اسلامی، دادستان استان،مدیرمرکز بزرگ اسلامی غرب کشور ، فرماندهان انتظامی و انتظامی مدیران کل ادارات و دستگاه های اجرایی ، علماء ، مشایخ و بزرگان طریقت و روحانیون نام آشنای اهل سنت و تشیع در کنار هم در طبقات مختلف مسجد جامع سنندج جلوه ای ویژه  و ماندگار را به این مراسم بخشیده بود.

 

در این مراسم که از ساعت 19:30 با تلاوت قاری بین المللی استان استاد رحمن امام قلی آغاز شد و به صورت مستقیم از شبکه استانی صدا و سیمای مرکز کردستان و شبکه شما نیز پخش گردید مراسم آیینی و سنتی مولودی خوانی برگرفته از کتاب مولود نامه شمس قریشی توسط گروه های مولودی خوانی نوای رحمت ، اخوان، ناله دف.

 

 

عبدالسلام کریمی عالم اهل سنت و استاد دانشگاه در این مراسم اظهار کرداشت: عشق به محمد یکی از وظایف و یکی از اعتقادات و جزء باورهای ماست.

وی گفت: باید رفتار و شریعت پیامبر را بیان کنیم تا ایمان، باور و اخلاق ما هم پیامبری شود چون پیامبر مقتدای ماست و باید او را الگوی خود قرار دهیم.

 

این عالم اهل سنت به نشانه های عشق به پیامبر اشاره کرد و افزود: نشانه های دوست داشتن پیامبر اکرم (ص) فقط لفظ نیست بلکه در احترام به نام و جایگاه و یاران رسول، صلوات دادن به رسول، ثلیق کردن به آورده های پیامبر که وحی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عشق به خاتم‌الانبیا (ص) زمینه خلق مولودنامه را فراهم  می‌کند و همین هم بهانه‌ای برای ما در برگزاری این مراسم با شکوه می شود.

 

 

 

بزرگترین مراسم مولودی‌خوانی کشور

امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان یادواره سید بهاء الدین شمشس قریشی از سال 84 تاکنون هرساله به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در ایام هفته وحدت برگزار می‌شود و به عنوان بزرگترین مراسم مولودی‌خوانی کشور شناخته شده است.

 

مرحوم سید بهاءالدین شمس‌قریشی از عارفان نامی کُرد است که در 1293 هجری قمری مصادف با 1250 هجری شمسی در روستای «سه ردی» شهرستان پاوه متولد شده است، این عارف نامی از همان انفوان کودکی با حضور در مکتب اساتید در پاوه، بیاره و سنندج تلمذ و سپس در سنندج به عنوان امام جماعت مسجد«هه‌ژاره» به امر آموزش و تربیت طلاب علوم دینی مشغول شد.

شمس‌قریشی به فارسی و کُردی تألیفات متعددی داشته که معراجنامه، مولودنامه، شمس‌العقائد و دیوان شعر از سروده‌های ایشان است.

این عارف والامقام در سال 1365 هجری قمری مصادف با 1322 هجری شمسی درسن 72 سالگی در سنندج به لقاءالله پیوست و در آرامستان  آن زمان سنندج «تایله» به خاک سپرده شد. 

 

چهاردهمین دوره این مراسم سال گذشته با حضور بیش از ۲۰ هزار نفر از مردم سنندج در مسجد قبا این شهر برگزار شد.

 

انتهای پیام/