نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کردستان خبر

کد خبر: 2862

نماینده ادوار گذشته مجلس؛در ظالمانه بودن تحریمهای آمریکا نسبت به ملت ایران شکی نیست.

به گزارش کردستان خبر، آیا می شود دوباره با آمریکا سازش و مذاکره کرد یا نه ؟!! این سوالی است که چندین سال است ذهنها را به خود مشغول داشته و برخی اوقات بحث داغ محافل سیاسی و حتی در بین مردم بوده است در این باره  پای گفتگو با محمد محمدرضایی ، نماینده ادوار کردستان ریاست ستاد مشترک اقوام ایرانی عضو سابق شورای اجرایی بین المجالس نشسته ایم که از نظرتان خواهد گذشت.

 

سوال, برخی از جریان های سیاسی گرچه تاکید بر ظالمانه بودن تحریم ها تاکید دارند اما تصریح می کنند که با مقاومتی چند ماهه و رسیدن به نقطه قوت باید مذاکره با آمریکا را کلید زد. نظر شما در این خصوص دیدگاه های مطرح شده از سوی این جریان چیست؟

در ظالمانه بودن تحریمهای آمریکا نسبت به ملت ایران شکی نیست در این رابطه نه تنها جریانات سیاسی داخلی بلکه آزداگان جهان نیز این سخن را تایید می کنند، این اقدام نقض آشکار حقوق بشر است؛ حقوقی که آمریکا مدعی رعایت آن می باشد

تحولات جاری در آمریکا و جهان نشان ازعدم موفقیت سیاستهای یکجانبه گرایانه و انحصار طلبانه دولت ترامپ هم در زمینه های سیاسی و هم اقتصادی ادارد، از طرفی دیگر وسعت ، ثروت و ظرفیتهای کشور ایران در صورت مدیریت صحیح و سیاستگذاری های مناسب فراتر از آن است که بتوان با اعمال تحریم های اقتصادی از پا درآید گرچه تحریمها در مقاطعی ممکن است ایجاد تنگنا کند، اما نمی تواند کشور بزرگ ایران اسلامی را در بن بست قرار دهد،باید گفت دنیا بزرگتر از آن است که آمریکا بخواهد درهای آنرا به روی ما ببندد، کشوری که در شرایط تحریم هشت سال جنگ خارجی و درگیرهای داخلی را پشت سرگذاشته و قریب به چهار دهه تجربه عبوور از تحریمها را دارد و این بار نیز با اتکا به آن پشتوانه ها از این موانع نیز عبور خواهد کرد و به نطر بنده ، مردم آمریکا نیز نباید اجازه دهند برخی از دولتمردانشان کشور بزرگ آمریکا را به مستعمره کوچک اسرائیل مبدل سازد.

 

سوال دوم از شما در رابطه با این موضوع است که به نظر شما در حالی که رهبر معظم انقلاب از افول آمریکا سخن به میان آورده و تصریح دارند هر کس که از قطار انقلاب پیاد شود، باخته است به نظر شما طرح مذاکره با آمریکا با اتکاء به بیانات رهبر معظم انقلاب از چه موضعی از سوی برخی جریان های سیاسی حکایت دارد؟

محمد رضایی: جایگاه جهانی آمریکا در حال حاضر در اثر اتخاذ سیاستهای زروگویانه و تمامیت طلبانه ترامپ و تیمش  البته رو به افول است مگر در صورت تجدید نظر و اصلاح، از طرف دیگر کشورما در عین حفظ منافع ملی می تواند در شرایط برابر وعادلانه و بدون پیش شرط با مقامات و معتمدان و نخبگان جامعه آمریکا مذاکره نماید و با همان اقتدار حضور میدان مبارزه می توان در پشت میز مذاکره هم  موفق بود.

در کشوری مثل آمریکا که دولتها متاثر از افکار عمومیشان است، معتقدم برای آگاهی بخشی به افکار عمومی مردم آمریکا و ایجاد چالشهای اجتماعی علیه سیاستهای دولت فعلی آمریکا باید زمینه مذاکره سیاستمدران ، فرهیختگان و منتقدان غیر دولتی گروههای دوستی پارلمانی، ومدنی و غیره را فراهم کرد و اگر دیوار بی اعتمادی بین دولتین آمریکا و ایران بلند و بلندتر است، می توان با اتکا به اهرم غیر دولتی ها کوتاه و کوتاهتر شود ما قرار نیست تا قیام قیامت با آمریکا قهر باشیم، ماباید تلاش کنیم سیاستهای خصمانه آنان را نسبت به خودمان تعدیل کنیم چرا که تشدید آن خلاف مصلحت و منطق است.

 

سوال بعدی اینکه پیام شما به کسانی که خط مستمر خود را تعامل، مذاکره و سازش با آمریکا را دنبال می کنند، چیست؟

اگر در راستای منافع ملی و تامین امنیت و آسایش ملتمان باشد، به نظر شخص بنده مخالفتی با آن ندارم؛ اجازه دهید خاطره ای برایتان تعریف کنم. روزی خبرنگاری مثل شما نظر مرا راجع به حمله نظامی آمریکا به ایران پرسید در جواب گفتم درصورت حمله نظامی آمریکا به ایران خط مقدم جبهه ما پشت دیوارهای کاخ سفید خواهد بود؛ادمه دادم ایرانی ها مردمانی وطن دوست هستند، تردیدی نیست که ایرانی های سراسر جهان  فارغ از اینکه موافق یا مخالف حکومت فعلی باشند با متجاوز به میهن خود در هرکجای دنیا که باشد خواهند جنگید.

 

خاطره از وایزای آمریکا

جالب است بدانید؛ چند سال قبل جهت اخذ ویزا ی آمریکا برای مصاحبه و تکمیل پرونده به کنسولگری آمریکا در فرانکفورت آلمان رفته بودم، عده زیادی صف ایستاده بودند، بعداز تحویل پاسپورت  کارمندی با احترام مرا بداخل سالن هدایت و در آنجا به یکی از کارشناسان معرفی کرد. ازروی مانیتور مقابل خود در موضوعات مختلف سوالاتی پرسید تا نوبت به محتوای همین مصاحبه که از سایتها برداشته بودند، شد پرسید این مصاحبه شماست. گفتم بله پرسید الان نظرتان چیست، همان جواب را دادم گفتم همان است، تعجب کرد دوباره پرسید، اگر زمانی که شما در آمریکا باشید  و بین ایران و آمریکا در منطقه درگیری نظامی رخ دهد چه کار می کنید، بدون معطلی و هراس در همانجا که از نظر عرف بین الملی خاک کشورشان بود؛ گفتم بدفاع از کشورم با شما خواهم جنگید؛ با این اوصاف با وجود آنکه سابقه ویزای بسیاری از کشورها را داشتم به من ویزا داده نشد و این زمانی بود که دولت اوباما در راس کاربود همچنین باید بگویم من نه موافق شعار مرگ بر آمریکا هستم و نه بر پرچم آن کشور پا می گذارم اما تسلیم زور گویی های آنان نمی شویم.

 

سوال پایانی اینکه ترسیم شما از جریان هایی که خط  سازش و مذاکره با آمریکا را مطرح می کنند چیست؟

 

قبلا نیز به آن اشاره کردم مذاکره و توافق برسر موضوعاتی که متضمن منافع ملی ما باشد، لزوما به معنای سازش نیست، ما در مواردی با آمریکا اختلاف داریم در مواردی هم منافع مشترک داریم.

 ما در داخل باید به وحدت ملی و اعتماد عمومی دست یابیم و جناحهای سیاسی هم در این شرایط بجای تقابل و تسویه حسابهای سیاسی بایستی در راستای همگرایی عمل کنند تا بسلامتی از این شرایط عبور کنیم، متاسفانه  این جناح ها در رقابتهای سیاسی منافع ملی را رعایت نمی کنند و مخالفان دولت در این شرایط به مشکلات دامن می زنند، تحریک بازار و دامن زدن به گرانی ارز از سوی رقبای دولت آب به آسیاب دشمن ریختن است، اگر ترامپیست های داخلی عرصه را برما تنگ نکنند، خود ترامپ کاری از پیش نخواهد برد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر