کد خبر: 2959

عملیات حفاری بزرگترین تونل غرب کشور واقع در محور سنندج - دیواندره پایان یافت.

ظهر امروز یکشنبه ۱۸ آذرماه تونل باغان با حضور معاون وزیر راه، استاندار کردستان،سرپرست فرمانداری، فرماندهان نظامی و انتظامی، نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس، مسئولین شهرستانی، انجمن های مردم نهاد و جمعی از مردم بصورت نمادین یکبار دیگر عملیات پایان حفاری تونل انجام و رسما این تونل بزرگ افتتاح شد

 

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: جاده سنندج - مریوان با اعتبارات ویژه ای در حال تکمیل است و با اینکه میانگین تخصیص اعتبارات به طرح های عمرانی کشور 37 درصد کاهش داشته اما این طرح توانسته 50 درصد اعتبارات خود را دریافت کند.


منصور مرادی افزود: انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی در کنار تکمیل جاده سنندج - مریوان طرح های کامیاران - مریوان، سروآباد - پاوه - نوسود و احداث تونل اورامانات را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد.


مشاور طرح جاده سنندج - مریوان نیز در این مراسم گفت: عملیات اجرایی اکنون در 52 کیلومتر از جاده جدید مریوان - سنندج در حال انجام است که اتمام آن نیازمند یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار است.


تونل باغان به طول یک هزار و 884 متر با احتساب متعلقات آن یک هزار و 943 متر بزرگترین تونل در غرب کشور و یکی از بخش‌های مهم و حیاتی پروژه سنندج - مریوان است.
برای ساخت این تونل در مجموع 730 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که تاکنون 500 میلیارد ریال آن هزینه شده است.


عملیات اجرایی حفاری تونل باغان از 20 مرداد سال 96 آغاز شد و در کمتر از 16 ماه به پایان رسید، عرض این تونل 10 متر و 50 سانتی متر و ارتفاع مفید آن 5 متر و 80 سانتی متر است.
این تونل ضمن کاهش هفت کیلومتری مسیر پر پیچ و خم محور قدیم سنندج - مریوان از تصادفات و سوانح بالای این محور بطور چشمگیری می کاهد.


طول طرح احداث جاده سنندج - مریوان موسوم به تیژ تیژ - گاران 52 کیلومتر است که شامل سه تونل همرو، گزردره و باغان است که هم اکنون حفاری هر سه تونل به پایان رسیده است.
پروژه احداث جاده جدید سنندج - مریوان (تیژتیژ، گاران) در حال حاضر 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن چهار هزار و 160 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
تا پایان سال گذشته، 2 هزار و 360 میلیارد ریال برای ساخت این جاده ارتباطی هزینه شده و در سال جاری یک هزار میلیارد ریال اعتبار به این طرح اختصاص یافته است.
جاده فعلی سنندج به مریوان با 125 کیلومتر طول، دارای پیچ های متعددی است که با بهره برداری از جاده جدید علاوه بر کاهش 25 کیلومتری طول مسیر، مدت زمان تردد از سنندج تا مریوان حدود 75 دقیقه کاهش می یابد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر