تا ماه آینده

کد خبر: 2981

استاندار کردستان؛مرز سیرانبند بانه با رفع مشکلات ظرف یک ماه آینده گشایش یابد.

به گزارش کردستان خبر، بهمن مراد نیا عصر امروز در نشست خبری تشریح دستاوردهای سفر مسئولان استان کردستان به استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: سعی می شود موانعی که از جانب دولت مرکزی عراق در مورد این مرز وجود دارد با همکاری مسئولان اقلیم برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه گشایش مرز سیرانبند بانه از مهمترین محورهای مطرح شده در این سفر بود، اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی مشکلات این مهم در حال رفع شدن است مقرر شد هفته آینده 2 نفر از مسئولان اقلیم از این مرز بازدید کنند تا هماهنگی ها نهایی شود و این بازارچه با رفع مشکلات ظرف یک ماه آینده گشایش یابد.

 

مرادنیا با اشاره به تفاهم نامه هایی که در سفر به سلیمانیه منعقد شده است، اضافه کرد: در این تفاهم نامه ها چند موضوع مد نظر است که از جمله آن مشکلات مرز باشماق، استانداردها و قرنطینه کالاها است.

 

وی با بیان اینکه به دنبال رفع مشکلات و توسعه بازارچه های مرزی از جمله بازارچه سیف سقز هستیم، افزود: از سوی ایران و دولت عراق محدودیت های در این رابطه وجود داشت که آنها متقاعد شدند از طریق دولت مرکزی مشکلات موجود را پیگیری کنند.

 

استاندار کردستان یادآور شد: این سفر از مدت ها قبل به دعوت هه‌ وال ابوبکر استاندار سلیمانیه برنامه ریزی شده بود و مقرر شد هیاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی و مسئولان اقتصادی و اجرایی استان کردستان به اقلیم سفر کنند.

 

وی تاکید کرد: در این سفر شش کمیته در خصوص حل مشکلات موجود از جمله مرز رسمی باشماق و مسایل مربوط به سرمایه گذاری از سمت سرمایه گذاران اقلیم در ایران و ایران در اقلیم و مسایل مربوط به تیم های ورزشی و دانشگاهی تشکیل شد.

 

وی با اشاره به اینکه ایجاد زیرساخت ها یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این سفر بود، اظهار داشت: برای رفع این مشکلات مسیر مرز باشماق از سوی اقلیم چهاربانده تعریف شده و ما نیز مسیر را آماده می کنیم که در نتیجه آن فاصله زمانی سلیمانیه تا سنندج به دو ساعت و نیم می رسد.

 

مرادنیا اظهار داشت: در خصوص مرز باشماق هم مشکلاتی وجود دارد و طرف عراقی از مرز تا سلیمانیه را چهار خطه تعریف کرده و در ایران نیز با اتمام جاده سنندج به مریوان بخش زیادی از مشکلات حل  و مسیر سنندج تا سلیمانیه به ۲/۵ ساعت کاهش خواهد یافت.

 

 

استاندار کردستان افزود: تحکیم ارتباطات بینابین دو استان که قدمتی دیرینه دارد از دیگر اهداف این سفر بود لذا سعی می شود این روابط با تاکید بر سرمایه گذاری های مشترک در هر 2 طرف احیا شود.

 

وی گفت: استان کردستان در این خصوص آماده است تا در حوزه های تامین زیرساخت های منطقه اقلیم از جمله آب، برق و گاز مشکلات را برطرف کند تا سرمایه گذاران ایرانی بتوانند در اقلیم کردستان سرمایه گذاری کنند.

 

 

وی تحکیم روابط دو استان کردستان و سلیمانیه را یکی از اهداف سفر به سلیمانیه عنوان کرد و افزود: ما در این سفر دیدارهایی نیز با برخی از سرمایه گذاران داشتیم و عموماً سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و مشتاق به حضور در کردستان هستند ولی دارای موانع و مشکلاتی هستند که باید آنها را رفع کنیم.

 

استاندار کردستان همچنین گسترش روابط فرهنگی، حل مشکل ویزا و اقامت کارگران کردستانی در سلیمانیه و ارتباطات علمی و دانشگاهی را از دیگر مباحث مطرح شده عنوان کرد و گفت: طبق آمارها ۲۰ هزار نفر در کردستان عراق مشغول بکار هستند که در زمینه ویزا و اقامت مشکل دارند و قرار شده اقداماتی انجام شود که بدون محدودیت بتوانند به فعالیت خود در اقلیم کردستان و استان سلیمانیه ادامه دهند.

 

 

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر