کد خبر: 3007

اراضی ملی کردستان در قالب عملیات احیا و غنی سازی مراتع با استفاده از گیاهان دارویی احیا شد.

به گزارش کردستان خبر، رئیس اداره بهره‌برداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، گفت: تعداد 230 هکتار از اراضی ملی طی عملیات احیا و غنی‌سازی مراتع با استفاده از گیاهان دارویی در استان احیا شده است.

 

پیام شریفی گفت: طرح عملیات احیا و غنی سازی مراتع این استان در چند مرحله انجام می‌شود که در مرحله اوّل، 25 هزار نشاء گیاهان دارویی در نهالستان گریزه شهرستان سنندج تولید شد.

 

وی افزود: این نشاء‌ها جهت استفاده در پروژه‌های بیولوژیک آبخیزداری و آبخوانداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و در قالب عملیات کپه کاری و بذر پاشی، احیاء و غنی سازی مراتع مورد استفاده قرار گرفته است.

 

شریفی افزود: در مرحله دوم نیز نشاء‌های تولید شده در نهالستان سنندج به عرصه‌های ملی استان انتقال داده شدند تا در اجرای عملیات بیولوژیک کپه کاری در 230 هکتار از مراتع مستقر شوند.

 

وی در پایان یادآور شد: در عملیات مذکور نشاءکاری با گونه‌های آویشن و ختمی انجام شده اما کپه کاری و بذرکاری به صورت محدود با استفاده از بذرهای کاسنی، ختمی و ‌آویشن انجام گرفته است.

 

گفتنی است؛هدف از اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری با تأکید بر گیاهان دارویی علاوه بر توسعه پوشش گیاهی، کنترل روان آب‌های سطحی و جلوگیری از فرسایش خاک، کمک به اقتصاد بهره برداران و جوامع محلی در جهت حفاظت از عرصه‌های طبیعی است.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر