نائب رئیس اتاق بازرگانی سنندج:

کد خبر: 3022

اگر مشکلات مرزی برطرف نگردد شاهد سیر نزولی صادرات در مرز رسمی باشماق خواهیم بود.

به گزارش کردستان خبر، محمد هلاکو شامگاه روز گذشته در نشست کمیته پایش تجارت خارجی که در محل اتاق بازرگانی سنندج برگزار شد اظهار کرد: اکثر کالاهای صادراتی مرز باشماق خصوصا کالاهای فسادپذیر صادرات ان سیر نزولی دارد و صادرات از طریق مرزهای دیگر صورت می‌گیرد که دلیل آن کم هزینه بودن،آسان کاری و کم بودن زمان ترخیص کالا در مرز های دیگر می باشد که مسلما بازرگان جهت ترخیص کالای خود به سوی مرزهای با این شرایط سوق پیدا می کند.

 

نایب رئیس اتاق سنندج عنوان کرد: در خصوص حل مشکلات زیرساختی مرز باشماق مریوان مکررا در جلسات متعدد صحبت شده اما متاسفانه هیچ انگیزه و اراده ای برای حل این مشکلات وجود ندارد به این صورت باید انتظار کم شدن صادرات از مرز باشماق را داشته باشیم.

 

هلاکو گفت: در نشست با استاندار سلیمانیه و مدیران اجرایی منطقه اقلیم کردستان پیشنهاداتی مطرح شد که مورد تاکید و موافقت آنان گردید که به صورت تفاهم نامه به امضا رسید.

 

یکی از این پیشنهادات این بود که در مبادی ورودی مرزی از کارت شناسایی اتاق‌های بازرگانی دو طرف جهت عبور و مرور فعالین اقتصادی به عنوان VIP در محوطه مرز باشماق و طرف استفاده گردد.

 

ایشان در رابطه با برگشت برخی از کالاهای صادراتی از سوی طرف عراقی که بعضاً سلیقه‌ای بوده خصوصاً مواد خوراکی درخواست همکاری و تسهیل را از ادارات گمرک استاندارد و معاونت غذا و دارو را داشتند.

 

 در این خصوص پیشنهاد گردید که نسبت به ساخت(قرنطینه استاندارد،بهداشت) در نقطه صفر مرزی از سوی دو طرف اقدام شود تا در انجا مشترکا کالا را بازرسی و از برگشت آن جلوگیری شود.

 

هلاکو در نهایت از حضور مدیرکل گمرک جمهوری سلامی ایران که از سوی اتاق  دعوت شده به زودی جهت بازدید از مرز باشماق مریوان خبر داد که از نزدیک با بازرگانان و فعالان اقتصادی نشست داشته و مشکلات را از زبان آنان بشنود و برای حل آنها چاره اندیشی شود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر